Djeca i mladi danas igraju agresivne računalne igre, nemaju socijalne vještine, lakše im je komunicirati preko računala nego sugovornike gledati u oči. Napušten je i tradicionalni sustav vrijednosti u odgoju djece, danas više nema obitelji u kojoj zajedno žive tri generacije i podnose se.
To je jučer rekla u Varaždinu na okruglom stolu, kojeg je tema bila nasilje i socijalna osjetljivosti mladih, predsjednica Koordinacije za ljudska prava Varaždinske županije Vesna Dušak.
– Postoji i doza društvenog povlađivanja nasilja. Danas se mladići mogu potući u centru Varaždina tako da vam je auto sav krvav kad ih vozite na hitnu, a policija često ne reagira na pravi način, morate ih jako uvjeravati da se nešto dogodilo – rekla je V. Dušak. Ruža Levačić, voditeljica linije rada maloljetničke delinkvencije i kazneno-pravne zaštite u Policijskoj upravi varaždinskoj, kaže da stanje, što se tiče nasilja među maloljetnicima, u Varaždinu nije alarmantno.
– Na svu sreću, nemamo velikih ekscesa vezanih uz nasilje među djecom i mladima. Godišnje imamo dvadesetak intervencija, a u većini se samo upozore djeca i roditelji. Tek ih malo završi s prekršajnim ili kaznenim prijavama – rekla je R. Levačić. Kako bi nasilja bilo što manje, varaždinski policajci poduzimaju preventivne akcije.
– Uskoro ćemo organizirati edukacijska predavanja roditeljima učenika prvih razreda srednjih škola, a imamo i učestalije akcije kontrole izlazaka djece. Osim toga, kontrolira se i točenje alkohola i prodaja duhanskih proizvoda maloljetnicima. Radimo i na sprečavanju nasilja u obitelji jer velik broj djece i mladih koji su i sami nasilni ili su počinitelji nekih djela, potječu iz obitelji koje su zakazale - rekla je R. Levačić. Da je u Varaždinu stanje bolje nego u drugim gradovima, potvrdila je i Maja Uzelac, programska direktorica Udruge Mali korak Centra za kulturu mira i nenasilja.
– Nasilje među djecom i mladima u Varaždinu nije takav problem kao u ostalim gradovima, poput Zagreba ili Rijeke. Ključna je stvar prevencija – rekla je Maja Uzelac.