Odgajateljica jednog zagrebačkog vrtića za Novi list anonimno je upozorila na "katastrofalne uvjete rada" u kojima vrtićka djeca borave, naglašavajući da se "tetama" o nemogućim uvjetima zabranjuje govoriti.
– Radim u vrtiću i vodim mješovitu skupinu koja broji 32 djeteta. U boravku, koji bi za toliko djece trebao imati stotinjak četvornih metara slobodnog prostora, a ima ukupno 60, odnosno tridesetak kad se ubroji namještaj, sva ta djeca jedu i spavaju, igraju se, skaču. Javnosti se podastiru lažne statistike, fotografije sretnih odgajateljica i prekrasnih vrtića, a prava je istina da za djecu ima manje kvadrata negoli što europske norme propisuju prostora za uzgoj domaćih životinja! – upozorila je teta za Novi list.
Da bi, barem na papiru, sve izgledalo pristojno i dovoljno prostrano, dječji 'kreativni kutići' formiraju se u miomirisnim zahodima, na hodnicima, u garderobama. – Da, u našem je vrtiću 'kreativni kutak' za likovno izražavanje u zahodu, uz objašnjenje da je tako djeci voda nadohvat ruke! – kaže zagrebačka odgajateljica, moleći da se, "u ime djece iz tih 'kokošinjaca', i odgajateljica 'kokica', javno progovori o stvarnom stanju u hrvatskim vrtićima.
>>VIDEO Bestijalno iživljavanje tete nad curicom (4) u vrtiću u Kini
Kako za list priznaje druga odgajateljica, ona se, kao i mnoge druge njene kolegice, osjeća frustrirano, jer svoje zadaće, s toliko djece u grupi, ne može izvršavati temeljito. Državni pedagoški standard predškolskog odgoja država je donijela u svibnju 2008. godine, no još ga, kad su kvadrati u vrtićima i broj djece po grupama u pitanju, ne primjenjuje. Standard iz 2008. godine predvidio je da se u roku tri godine, dakle do svibnja 2011. godine, smanji broj djece u grupama, a da se najkasnije do svibnja 2013. godine po djetetu omogući pet, odnosno tri kvadrata slobodnog prostora, podsjeća list.
>>Vrtićarce od malih nogu uče o važnosti recikliranja otpada
Iz ministarstva su poručili da su se svi dječji vrtići trebali početi usklađivati s odredbama novog standarda odmah 2008. godine, što je većina i učinila, a svi su novi dječji vrtići primijenili ove standarde i normative.
– Na žalost, veći gradovi – Zagreb, Rijeka, Split, Vinkovci i drugi, to nisu učinili, i sad su shvatili da su u problemima jer neće moći ispoštovati sve njegove odredbe – dodaju iz ministarstva.
>>Cijeli tekst možete pročitati ovdje
U osječkim vrtićima je katastrofa. 26 klinaca boravi u 40-ak m2. Spavaonicu nemaju, tj. spavaju na podu na nekakvim plastičnim ležaljkama u istom prostoru u kojem se i igraju. Namještaj je u katastrofalnom stanju, star je naj manje 30 godina.. Za cijenu od 640 kn mislim da bi bar mogli imati odvojenu prostoriju za spavanje.