Europski parlament

Do 2030. u EU će se bacati 50 posto manje hrane

Bacanje hrane
Foto: Thinkstock
11.04.2017.
u 12:11

Prema Eurobarometru, manje od pola građana EU razumije značenje „upotrijebiti do“ i „najbolje upotrijebiti do“. Čim istekne datum hranu odmah bacaju

Na Odboru za okoliš, zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta jutros je uz potporu svih političkih stranaka i članova odbora izglasan Izvještaj o smanjenju bacanja i povećanju doniranja hrane, za kojega je europarlamentarka Biljana Borzan glavna izvjestiteljica.

Kao političko rješenje za smanjenje ogromnih količina hrane koje se godišnje bace u EU, izvještaj traži od država članica Unije smanjenje bacanja hrane za 30 posto do 2025. i 50 posto do 2030., s količinama iz 2014. kao polazišnom crtom.

"Danas smo napravili korak naprijed da se manje hrane baca, a više dođe do onih kojima je najpotrebnija. Ljudi kopaju po kontejnerima, a tone hrane se uništavaju. Procjenjuje se da četvrtina hrane proizvedene u EU završi na otpadu. To je nemoralno i šteti okolišu jer su u proizvodnju te hrane utrošeni resursi i radna snaga,“ upozorila je europarlamentarka Borzan. 

Porezne politike EU i država članica su identificirane kao problem, ali i jedno od rješenja za povećanje doniranja. Neke države na istoku EU još uvijek naplaćuju porez na donacije, dok na zapadu toga nema, a tvrtke potiču na doniranje poreznim olakšicama.

U Francuskoj se 60% neto vrijednosti donirane hrane može odbiti od poreza na dobit, u Španjolskoj 35%.

„Lokalne i državne vlasti se potiču da financiraju infrastrukturu za primanje, transport, skladištenje i distribuciju donacija tamo gdje ne postoji. U Hrvatskoj je to problem praktički svugdje van Zagreba.

Nedostaje kamiona, skladišta, hladnjača, zato donacije nisu ravnomjerno raspodijeljene. Unatoč tome, naša država nije povukla niti eura iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) iz kojeg se to može sufinancirati,“ upozorava Borzan.  

Prema Eurobarometru, manje od pola građana EU razumije značenje „upotrijebiti do“ i „najbolje upotrijebiti do“. Čim istekne datum hranu odmah bacaju, iako u ovom drugom slučaju hrana može biti dobra još danima. Izvještaj traži od Europske komisije da preispita pravila označavanja, ali i slučajeve u kojima proizvođači i prerađivači namjerno stavljaju prekratke datume kako bi prodali više robe. 

„Potrebno je pojačati razmjenu primjera dobre prakse među državama članicama. Francuski sustav obvezuje trgovce na sklapanje ugovora o suradnji s humanitarnim udrugama. Italija ima učinkovite banke hrane i sustav koji donatore oslobađa od pravne odgovornosti za hranu jednom kad je predaju posrednicima. Za neka rješenja Hrvatska ne treba izmišljati toplu vodu,“ smatra Borzan.

Nakon odbora za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane izvještaj ide na glasanje cijelog Parlamenta, što bi se trebalo dogoditi u srpnju. Nakon toga, Europska komisija preuzima odgovornost za djelovanje.

>> EU godišnje baci 143 milijarde eura hrane, 20% proizvedenog

>> 6 stvari koje nikada ne biste smjeli bacati u odvod

Ključne riječi

Komentara 3

ME
Menjik
14:41 11.04.2017.

Nije problem u ljudima nego u velikim trgovackim lancima, koji na tone kruha i ostale hranu dnevno bacaju.

Avatar nekakav
nekakav
07:25 13.04.2017.

ovu europljani su manje obrazovani od afrikanaca! oni ne razumiju što znači rok trajanja hrane, robe općenito?! ee pa, nešto ne valja sa školovanjem. otkako su batine nestale iz škola, a pojavila se dječja prava bez obaveza, i fama da da se djeca moraju igrati sve dok su djeca, a ne mukotrpno učiti, tj. učiti se mora uz igru, jer je učenje igra, nema rezultata, opća debilana. ako vam smeta bacanje hrane, promijenite zakone. neka firme tu robu pred istekom roka trajanja daruju siromašnima, i otpišu su poreznu osnovicu, umanje je. država profitira, jer ne treba izdvajati za socijalu, firmama lakše jer nemaju dodatne troškove radi zbrinjavanja ostataka hrane, koju ne smiju vratiti u lanac. sirotinja profitira. jedini su na gubitku proizvođači hrane, jer će im ta hrana biti konkurencija. cijenom, ne kvalitetom, u tome su isti.

AA
aabbcc
18:44 13.04.2017.

Do 2030.... nece se ni bacati, jer sirotinja ce sve pojesi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije