idući utorak

Dodik se sastaje s Putinom, tražit će produljenje vojne misije Althea

U Banja Luci se održava posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske
Foto: Dejan Rakita/Pixsell
1/3
16.09.2022.
u 16:06

Od okončanja rata u BiH i potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma 1995. u BiH su raspoređene međunarodne mirovne snage.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio je u petak da će na skorom susretu zatražiti potporu ruskog predsjednika Vladimira Putina da se u Vijeću sigurnosti UN-a produži vojna misije Althea, kako bi spriječio da ulogu mirovnih snaga u BiH od EU-a preuzme NATO savez. 

U Vijeću sigurnosti UN-a u studenome će se glasati o produženju vojne misije Althea Europskih snaga (EUFOR) u BiH, što je osporavala Rusija tijekom prošlogodišnje rasprave. Zbog toga raste neizvjesnost kako će se Ruska Federacija opredijeliti u studenome. U međuvremenu su vojni dužnosnici NATO saveza nagovijestili kako bi u slučaju ruskog veta Sjevernoatlantski savez preuzeo ulogu čuvara mira u BiH.

U izjavi koju je prenijela Radio televizija Republike Srpske, Dodik je u petak izjavio kako će o ostanku misija Althea s Putinom razgovarati u Moskvi već idući utorak.

"Razgovarat ću s predsjednikom Putinom i o misiji Althea. Moj pristup je i ja ću predložiti predsjedniku Putinu da se Rusija založi da se produži ta misija. Da se ne bi izazvale neke druge rasprave o tome, a koje žele neki s ulaskom NATO-a u značajnome obujmu, mislim da je najbolje da ostane Altea u BiH", rekao je Dodik. 

Od okončanja rata u BiH i potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma 1995. u BiH su raspoređene međunarodne mirovne snage. Njihov je broj nešto povećan od ruske agresije na Ukrajinu, a NATO-ovi dužnosnici često upozoravaju da BiH mogla biti sljedeće sigurnosno žarište.

U misiji Althea trenutačno je blizu 1.200 vojnika iz 20 europskih zemalja raspoređenih širom BiH.

VIDEO: WHO: Svijet nikada nije bio u boljoj situaciji da okonča pandemiju koronavirusa

Komentara 2

IL
ilija26
17:42 16.09.2022.

Zokin frend jedan jedini 😬

Avatar Musashi
Musashi
16:27 16.09.2022.

Kada su krenuli na Hrvatsku nisu tražili mišljenje Rusije, nisu jer bi NATO odmah reagirao i rata ne bi bilo, zato nisu niti tražili mišljenje Rusije. Time su dali do znanja NATO-u kamo misle sa Jugoslavijom ako je „sačuvaju“, zato im je NATO 5 godina kupovao vrijeme.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije