Države koje su sudjelovale na nedjeljnom summitu o tzv. zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti držale su se dogovora i ispunile prvu točku zajedničkog plana – imenovale su osobe za kontakt, a sutra će biti održana i prva telekonferencija, pohvalili su se jučer u Bruxellesu.
No dogovora o ispunjavanju ipak malo težih zadataka, poput raspoređivanja 50 tisuća izbjeglica po zemljama uzduž rute, jučer još nije bilo.
Nisu Balkan
Doznaje se da su se na summitu lideri samo nekih država obvezali da će nešto dulje zadržati imigrante te da sada traju konzultacije unutar svake od tih država kako bi vidjeli koji se kapaciteti mogu koristiti. Prema nekim informacijama, maksimalan broj koji bi Hrvatska mogla privremeno smjestiti jest oko 15 tisuća, no to ne znači da će zaista toliko i primiti. Hrvatska neće postati hotspot (prihvatni centar), ponavlja premijer Zoran Milanović. – Broj izbjeglica smanjit će se za desetak dana, nakon izbora u Turskoj 1. studenoga i dogovora Njemačke s Turskom – rekao je premijer Zoran Milanović u Varaždinu te pozvao da se “prestane histerizirati”. – Napravili smo sve da Hrvatsku zaštitimo, a da se ponašamo kao ljudi i da ne budemo histerični, kao neki. Nekima smeta što smo preefikasni, prebrzi, zbrinjavamo ljude, nahranimo ih, transportiramo ih na zapad 300 kilometara, što nijedna država južno od nas ne radi. Slovenija je u istoj situaciji kao i Hrvatska, mi nismo tako zapomagali, i ponašamo se organizirano, humano i stoički i bolji smo od drugih – rekao je Milanović i dodao da se u proteklih mjesec i pol dana vidjelo kako organizirano Vlada radi iako je potkopavaju, najviše iz Hrvatske.
No i iz Slovenije su jučer ponovno stigle optužbe na račun Hrvatske, a tamošnji ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izuzeo je svoju državu iz balkanskih te tako – posredno – i iz mogućnosti da Slovenija prihvati dio od 50 tisuća imigranata. – Razumijem Slovence i njihovu nepripremljenost. Oni se prema nama ponašaju onako kako smo se mi ponašali prema Srbiji na početku izbjegličke krize, želeći zaštititi interese svoje zemlje. Bitno je da dogovori funkcioniraju na terenu – rekao je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić prilikom jučerašnjeg posjeta kampu u Slavonskom Brodu.
Traže lokacije
I dok se Slovenija povlači, neki potezi daju naslutiti da bi se Srbija mogla ponuditi kao “država rješenja”. Hrvatska je, na primjer, kao koordinatoricu imenovala Maju Bogdan, inače zaduženu za koordinaciju uz sastanke Europskog vijeća ili Vijeća ministara, što je razina na kojoj su i Slovenija i Austrija odabrale svoje osobe za kontakt. No Grčka, Makedonija, a posebice Srbija imenovale su višu razinu: Srbiju će tako predstavljati ministar rada Aleksandar Vulin, kojega je hrvatska javnost upoznala preko niza provokacija i huškačkih izjava o kardinalu Stepincu i generalu Gotovini. Imenovanje ministra moglo bi ukazivati na to da je Srbiji stalo da se prema Bruxellesu pokaže kooperativnom i ozbiljnom državom, europskih vrijednosti.
Usto je UNHCR u Srbiji kazao da je obišao lokacije za 10-ak izbjegličkih kampova, pa bi se možda moglo očekivati da Srbija “povuče” i više imigranata, kao poliranje imidža ili pak davanje konkretnih ustupaka prije početka pregovora o članstvu u EU.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>>Slovenija stalno gubi sporove, ali ipak ne odustaje od sukoba s Hrvatskom
>>Bavarski premijer napao Austriju, a ona najavila postavljanje prepreka na granicu sa Slovenijom
Vidite ovu mladu obitelj na slici: otac , majka , cetvero djece , a peto vjerojatno vec u trbuhu. Dobro ih pogledajte jer te i njima slicne cemo mi , nasa djeca i nasi potomci hraniti tko zna koliko generacija.. Hvala Merkel, hvala europski politicari.