Ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak dr. Boro Nogalo predao je u ponedjeljak DORH-u kaznenu prijavu protiv nepoznate osobe u Ministarstvu zdravlja jer je neovlašteno dostavila povjerljivu dokumentaciju projekta nove dječje bolnice – Centra kompetencije za translacijsku medicinu Srebrnjak – konkurentskim ustanovama, Klinici za dječje bolesti Zagreb i KBC-u Zagreb te Medicinskom fakultetu u Zagrebu i Pedijatrijskom kirurškom društvu.
Poslovna tajna
Studija izvodljivosti s analizom troškova i koristi, kao povlaštena informacija na kojoj je bila oznaka “povjerljivo”, dana je bez znanja Dječje bolnice Srebrnjak i bez prethodno potpisane izjave o povjerljivosti, čime je počinjeno kazneno djelo propisano člankom 259., stavkom 2 Kaznenog zakona, piše u prijavi. Navodi se i da projektna prijava predstavlja poslovnu tajnu pa je počinjeno kazneno djelo iz članka 262., stavka 1. KZ-a. “Neovlašteno predavanje dokumentacije koja predstavlja poslovnu tajnu i nije predana u pretežito javnom interesu jer je predana konkurentskim ustanovama i fakultetu koji su u sukobu interesa, a moguće u svrhu preuzimanja projektne dokumentacije i izrade istog ili sličnog projekta”, navodi se u prijavi. Opisuje se i da je dokumentacija urudžbirana na ruke ministra dr. Darija Nakića, s naznakom povjerljivo, jer je riječ o poslovnoj tajni s obzirom na to da je iz nje vidljiva poslovna strategija i budući razvoj bolnice.
Time kulminira sukob s ministrom zdravlja zbog zaustavljanja projekta nove dječje bolnice što ga je Srebrnjak pripremao sedam godina i za njega ishodovao 60 milijuna eura iz fondova EU. Projekt je podržalo Ministarstvo zdravlja 2009. i 2012., kao i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Hrvatska liječnička komora, Medicinski fakultet u Osijeku i dr. Sada, međutim, Ministarstvo zdravlja ne misli tako i poziva se na negativna mišljenja nekih vodećih i pedijatrijskih ustanova i društava. Dr. Nogalo uvjeren je da je riječ o nečijem interesu da se projekt zaustavi pa da ga za godinu-dvije pokrene netko drugi.
– Ministar se konzultirao s pedijatrijskim kirurškim društvom kojem je na čelu dr. Bahtijarević, ravnatelj Klaićeve, s Medicinskim fakultetom i upravom pedijatrije KBC-a Zagreb. Neprihvatljivo je da Ministarstvo zdravlja prihvaća recenzije konkurentnih ustanova koje nisu nikad aplicirale ni dobile tako značajan projekt EU, a sada imaju dosta primjedbi. Možemo reći da je riječ ne samo o čistom jalu, podvalama i smicalicama, nego o aktivnostima u smislu neprijateljskog preuzimanja dijela ili cjelokupnog projekta ako ga uspiju blokirati. Evidentan je sukob interesa zbog kojeg će se morati očitovati pravosudnim instancijama – oštar je dr. Nogalo.
Natječajni standardi
Centar kompetencije za translacijsku medicinu ima građevinsku dozvolu, alocirana sredstva i radovi trebali bi početi uskoro, a završiti 2017. Na 18.000 četvornih metara u neposrednoj blizini bolnice Srebrnjak projektom je predviđen bolnički i bazični istraživački centar s najsuvremenijom intenzivnom skrbi, dijagnostikom, operacijskim salama, rehabilitacijom s bazenima, smještajem djece uz roditelje te istraživačkom opremom. Bila bi to “smart” informatizirana, energetski neovisna bolnica. Uz 200 sadašnjih, tvrdi, došlo bi raditi još 100 novih zaposlenika, među njima brojni naši priznati stručnjaci iz inozemnih bolnica.
– Odbijaju nas uz obrazloženje: tko će to financirati? A ne pitaju se zašto Hrvatska toliko troši na liječenje djece u inozemstvu i hrvatskim privatnim klinikama. Zašto se ne prihvaća ova bolnica kao dio nacionalnog dječjeg centra? Je li to zato što će se raditi na europskim natječajnim standardima gdje su cijene realne i gdje se može javiti bilo koji međunarodni ponuditelj? Vjerojatno ovaj projekt nije interesantan jer će hrvatsku državu koštati doslovno nula kuna, onih 15% participacije države vratit će se kroz 25% PDV-a – ističe ljutiti ravnatelj. Sve ovo, svjestan je, kompromitira i njega kao ravnatelja, ali smatra da nema pravo odustati jer je ulog najviša razina zaštite zdravlja teško oboljele djece. Do lipnja 2017. projekt se treba realizirati, u protivnom RH gubi mogućnost dobiti najsuvremeniju dječju bolnicu, a Europska komisija i Svjetska banka mogle bi otkazati financiranja ostalih infrastrukturnih projekata.
Umjesto da se zajedničkim snagama pokuša što prije realizirati ovaj projekt, zbog sebičnih interesa čini se sve da propadne; to je slika Hrvatske, partikularni interesi nadvladavaju opće dobro. Kako je to moguće? Lako, dovoljno je pogledati čitanost ovog članka i tri (3) komentara pod njim, kakvi smo nije ni čudo da kao narod izumiremo, čudo je da nas još uvijek ima.