U sklopu svoga boravka u Vukovaru, gdje je na tri dana preseljen Ured predsjednice, Kolinda Grabar-Kitarović razgovarala je i s čelnicima Zajedničkog vijeća općina (ZVO). Središnja tema razgovora bilo je uvođenje dvojezičnosti u Vukovar, a bilo je priče i o statusu ZVO, registraciji manjinskih škola, participaciji pripadnika srpske nacionalne manjine u državnim tijelima...
– Kroz naša dosadašnja iskustva pitanje uvođenja dvojezičnosti može se riješiti samo kroz razgovor. Treba sjesti i razgovarati i u okviru zakonskih normi onda riješiti i to pitanje, rekao je Dragan Crnogorac. Komentirajući riječi mandatara za sastavljanje Vlade Tihomira Oreškovića da još nije vrijeme za uvođenje ćirilice u Vukovar, Crnogorac se zapitao kada je vrijeme za to.
– Prošlo je pet godina od popisa stanovništva i još je pet godina do novoga popisa. Kada je rok? U osmoj ili devetoj godini? – rekao je Crnogorac ponavljajući kako je potrebno sjesti i razgovarati kako uvesti dvojezične ploče u Vukovar. Podsjetio je kako su stavovi srpske zajednice poznati od prije kao i stavovi braniteljske zajednice, ali i da bi različite strane trebale sjesti i sve dogovoriti s zakonodavcem i izvršnom vlasti. Kazao je i kako bi možda upravo predsjednica ili mandatar Orešković mogli inicirati jedan takav razgovor.
>> Grabar-Kitarović prihvatila pokroviteljstvo nad obnovom vukovarskog Vodotornja
>> Predsjednica preselila ured u Vukovar, dočekali je oduševljeni građani
Treba sjesti i razgovarati, veli Crnogorac. U redu. Ali je pitanje je li on spreman prihvatiti odluku hrvatskog naroda da ne želi dvojezične ploče u Vukovaru? Ako to nije spreman prihvatiti, nego samo očekuje da će biti po njegovom - onda je svako sjedanje i razgovaranje trošenje dragocjenog vremena. Hrvatska je zemlja u kojoj je službeno pismo latinica.