U jesen 2018. godine bit će točno 50 godina otkad se Dražen Budiša prvi put politički aktivirao. Svoj prvi politički govor, u kojem je branio “Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika”, održao je kao student na Filozofskom fakultetu u jesen 1968. godine. Budiša je u tom govoru, a važno je podsjetiti da je to vrijeme jugoslavenskog komunističkog režima, kritizirao i Tita.
– Kada su upitali rimskog filozofa Seneku zašto kritizira robovlasništvo kad i sam ima robove, odgovorio je da on ne govori o sebi, nego o principima. Tako bi i Tito mogao odgovoriti da ga se upita zašto zagovara komunistički režim, a živi u raskoši – otprilike tim riječima Budiša se obratio kolegama. Nekadašnji šef HSLS-a, jedan od studentskih vođa tijekom hrvatskog proljeća, zbog čega je četiri godine služio zatvor kao politički zatvorenik, danas živi prilično povučeno i bavi se poljoprivredom u selu blizu Jastrebarskog. Rijetko medijski istupa, ali posljednjih su dana aktualne dvije teme – ona koja se tiče preimenovanja Trga maršala Tita u Zagrebu i arbitražna presuda u slučaju graničnog spora sa Slovenijom – koje Dražena Budišu kao nekadašnjeg političkog aktera nikako ne mogu zaobići.
>> Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od nedjelje.
Od ostalih tema izdvajamo:
>> Ana Brnabić: Djed Anton spašavao je iz vojarni u Srbiji mladiće s Krka 1991.
>> Životna priča Ivana Heraka: nakon 11 godina borbe po sudovima vraća se u politiku
>> Tito i Zagreb: čvrste veze Josipa Broza i glavnog grada Hrvatske
>> Miss sporta 2017.: Leonarda je najljepša
O mrtvima sve najbolje. Račan je bio veleizdajnik po više osnova, mali ambiciozni političar koji je radio uvijek protiv hrvatskih interesa, osoba nesposobna za bilo kakav ozbiljan posao, osoba poznata po svom "odlučno možda"... Toliko o njegovim dobrim osobinama. Loše ne želim spominjati s obzirom da čovjek više nije živ.