– Ovakvo se što u Saboru još nije dogodilo u ovih 25 godina – rekao je Vladimir Šeks na dan kad je i formalno otišao u zastupničku mirovinu nezavisnome kolegi Mladenu Novaku. Što se to dogodilo da ga je tako začudilo? Novak je predložio da se izmijeni Zakon o doplatku za djecu kako bi se prekinula 13-godišnja diskriminacija dijela osoba s najtežim oblicima invaliditeta. Vlada je odbila prihvatiti taj prijedlog, ali je većina zastupnika vladajuće koalicije pri glasovanju bila suzdržana, dok su oporba i dio HNS-a glasovali protiv Vladine odbijenice. I tako je nastao presedan: Novakov prijedlog da se zakonska izmjena odbije nije prošao, ali istodobno nije dobio podršku da ode u drugo čitanje, barem je tako protumačio SDP-ov šef Odbora za ustav, poslovnik i politički sustav Peđa Grbin. Vladajuća koalicija tako je izbjegla da joj se otprve spočitne bešćutnost prema osobama s invaliditetom, ali i da se stopira zakonska izmjena koja nije po volji njezinoj vladi.
"Prijelazno rješenje"
Filip Bosanac iz Koprivnice, 23-godišnjak, rođen je s Downovim sindromom. Prima osobnu invalidninu i doplatak za djecu. Kad navrši 27 godina, doplatak će mu se ukinuti prema zakonu donesenome 2002. jer su rješenje o tome dodatku roditelji dobili nakon 31. prosinca 2001.
– Zašto nismo prije podnijeli zahtjev? Pa nismo znali, nitko nas nije uputio – kaže Filipov otac Siniša Bosanac, jedan od utemeljitelja građanske inicijative "Pomozimo djeci s invaliditetom" što se već četvrtu godinu intenzivno bori protiv diskriminacije koju je moglo ukinuti izglasavanje Novakova prijedloga.
Više od 1100 osoba s invaliditetom već je ostalo bez dječjeg doplatka jer su navršili 27 godina. S druge strane, 4050 osoba u istoj situaciji i dalje prima taj dodatak. Oni koji su rješenja ishodili prije 31. prosinca 2001. primat će ga i dalje, a oni koji su rješenja ishodili nakon tog datuma – neće. Riječ je o očitoj diskriminaciji.
Dječji doplatak koji je prouzročio zavrzlamu ne iznosi 10.000 kuna mjesečno. Ne iznosi ni pet tisuća, ni tisuću, već točno 831 kunu i 50 lipa. Ukidanje diskriminacije državni bi proračun stajalo oko 11 milijuna kuna godišnje. Zbog čega to Vlada odbija?
Kad je uveden prag od 27 godina za primanje doplatka, određeno je da će se donijeti novi propis, Zakon o inkluzivnom dodatku, koji bi objedinio sva prava osoba s invaliditetom, a da će se do tada, kao prijelazno rješenje, onima koji su doplatak ishodili do 31. prosinca 2001. on isplaćivati do donošenja novog propisa.
– Nakon sedam godina, 2008., Ustavni je sud upozorio Vladu da to "prijelazno rješenje" traje predugo. Danas, nakon novih sedam godina, traje i dalje. Tek je aktualna vlada preklani u javnu raspravu pustila prijedlog Zakona o inkluzivnom dodatku, ali su reakcije saveza društava osoba s invaliditetom i pravobraniteljice bile takve da je taj prijedlog povučen. Odonda se ništa nije dogodilo – kaže Siniša Bosanac.
40 posto prihoda
A Vlada je Novakov prijedlog odbila tvrdeći, među ostalim, da će taj zakon donijeti ove godine. Također je spomenula kako osobe s invaliditetom imaju brojna druga prava, pa bi to, valjda, imalo značiti da je tih 831,50 kuna zanemarivo.
Filipova osobna invalidnina iznosi 1250 kuna i, ostane li bez dječjeg doplatka, bit će to gotovo 40 posto svih njegovih prihoda kao osobe s invaliditetom.
Pribroji li se tome naknada koju prima njegov otac kao roditelj njegovatelj, u iznosu od 2500 kuna mjesečno, s dječjim doplatkom izgubit će gotovo petinu državnih potpora. Jedina im je nada da tako ne bude da do Filipova 27. rođendana Vlada predloži, a Sabor donese, Zakon o inkluzivnom dodatku.
– Ili da Filipa predamo na brigu državi u specijaliziranu ustanovu. To bi državu stajalo između 11.000 i 13.000 mjesečno – kaže Siniša Bosanac, koji smatra kako predsjednik Sabora Josip Leko ima mogućnost Novakov prijedlog zakona pustiti u drugo čitanje te tako doprinijeti ukidanju dugogodišnje diskriminacije.
>> Je li antifašizam kad ima novca za sportsku elitu, a ne za invalide
>> Novak: Zar se ne može pronaći 11 milijuna kuna da se riješi diskriminacija osoba s invaliditetom?
831.50 kn! a ovi u satoru prosvjeduju s mirovinama od 24000 kn! uzas.