Eh, ta dijaspora?! U Hrvatskoj je toliko puta bila olajavana i postavljena na stup srama, a u Italiji je ovih dana odredila izbornog pobjednika! Oni koji su u Hrvatskoj najviše prozivali njezinu dijasporu, po njoj pljuvali iz svog raspoloživog arsenala, stalno je diskreditirali govoreći kako ljudi iz dijaspore ne plaćaju porez u Hrvatskoj, a svojim glasovanjem joj određuju sudbinu, danas se raduju što je baš talijanska dijaspora, čijih 20-ak tisuća članova živi i u Hrvatskoj, odredila izbornog pobjednika i budućeg premijera u toj državi.
Znači, u Italiji je dijaspora odlučila o jednom vrlo bitnom unutrašnjem pitanju - odredili su izbornog pobjednika i budućeg premijera. Što bi se dogodilo da se ista stvar zbila u Hrvatskoj i da su glasovi dijaspore bili bitni hoće li hrvatski premijer biti Ivo Sanader, kojem je po nekom političkom habitusu dijaspora bliskija, ili Ivica Račan, čija politička opcija u toj izbornoj jedinici nikad nije imala puno pristalica? To nije teško pretpostaviti. Hrvatska dijaspora našla bi se na još većem stupu srama nego što je ikada bila, a po njoj bi se iz većine medija u Hrvatskoj pucalo najjačom artiljerijom, a talijanska izborna stvarnost na hrvatskom modelu doživjela bi osudu brojnih europskih komisija.
Zašto onda neki u Hrvatskoj postavljaju dvostruke standarde kad je u pitanju glasovanje dijaspore? Čini mi se da im je to ostalo u navici iz prošlih vremena, te zbog činjenice što je političko opredjeljenje hrvatske dijaspore kristalno jasno. Ona ako glasuje, svoj glas daje desnoj opciji. Da se ti glasovi dijele na lijeve i desne sigurno ne bi bilo tolike povike.
No, ostavimo tu analizu po strani i recimo da je talijanski primjer dobro došao, posebice Hrvatima u BiH, koji su do sada zbog dvojnog državljanstva i prava glasovanja na izborima u Hrvatskoj bili prozivani. S talijanskim primjerom izvučen im je glavni argument iz ruku da dijaspora ne bi smjela i ne bi trebala glasovati na izborima u Hrvatskoj. Ali, opet će neki reći, Hrvati u BiH nisu manjina nego konstitutivni narod, pa im treba uskratiti to pravo. Činjenica je da su na papiru konstitutivni, a u stvarnosti su manjima i baš zbog toga im treba omogućiti da čine ono što su činili do sada kako bi ubuduće imali više mogućnosti da vlast u Hrvatskoj kroz svoje predstavnike u Saboru upozore što im se događa u BiH.