Iako se do sada Rusija suzdržavala bilo kakvih komentara glede učestalih napada Izraela na Siriju, ruski ministar obrane Ruske Federacije Sergej Šojgu prvi je put jučer u javnosti kritizirao Izrael optužujući ga za kršenje suvereniteta i integriteta sirijske države.
“Akcije izraelske vojske ne odražavaju duh rusko-izraelskog partnerstva i zadržavamo pravo na oduzimanje koraka odmazde”, ljutito je kazao ministar Šojgu nakon što je ruski zrakoplov Il-20 srušila sirijska vojska, u kojem je poginulo 14 ruskih vojnika. Među ostalim, general Šojgu podsjetio je kako je Moskva više puta pozvala Izrael da se suzdrži od napada na Siriju jer tako ugrožava ruske vojnike u Siriji.
Agresija na priznatu državu
“Rusija zadržava pravo na odgovarajuće mjere protiv Izraela čije je djelovanje dovelo do smrti 14 Rusa i mi to smatramo neprijateljskim činom”, kazao je Šojgu.
Iako je reakcija ruskog predsjednika Vladimira Putina u javnosti zvučala blago kada je rušenje zrakoplova nazvao “nesretnom tragedijom”, u telefonskom razgovoru s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom bio je žešći optužujući Izrael kao glavnog krivca za rušenje zrakoplova i smatrajući njegovo opravdanje, kako su za to krivi Bashar Al-Assad, Iran i Hezbollah, apsurdnim jer “oni nisu napali Izrael, već je Izrael napao Siriju”.
Analitičari smatraju da prijetnje Rusije kako će poduzeti odgovarajuće mjere protiv Izraela ne znači rat ni vojnu akciju, već “zaključavanje” sirijskog neba za izraelske bombardere koji u zadnje vrijeme vrlo često napadaju Siriju. Ono što zabrinjava Izrael jest činjenica, kako pišu izraelski mediji, da će Rusija isporučiti Siriji sustav protuzračne obrane S-300 koji bi Damask koristio protiv izraelskog ratnog zrakoplovstva.
Ruski analitičari se slažu da situacija na Bliskom istoku neumoljivo traži potpuno zatvaranje zračnog prostora Sirije za sve neprijateljske akcije Izraela vjerujući da je to moguće samo u obliku vojnog sukoba s Izraelom u kojem bi se granice preventivnog presretanja izraelskih zrakoplovnih pomaknule daleko izvan granica Sirije. U tom bi se slučaju vatra na izraelske vojne zrakoplove otvarala odmah nakon što izađu izvan njihova zračnog prostora, dok bi se izraelske vojne zračne luke smatrale legitimnim ciljevima.
Ne želi teroriste na granici
U međuvremenu počele su pripreme za primjenu sporazuma o demilitarizaciji i mirnoj reintegraciji koji je dogovoren između Putina i Erdoğana u Sočiju, a trebao bi se početi primjenjivati 15, listopada kada će se iz zone, široke između 15 i 20 kilometara, povući sve teško naoružanje, kao i “radikalni pobunjenici, uključujući Fronta al-Nusra i ostale džihadističke skupine”, nakon čega će tim prostorom patrolirati ruske i turske snage, što podržava i sirijska Vlada. Svaka džihadistička skupina koja bude kršila sporazum bit će eliminirana, a za to je jamstvo dao i sam Erdoğan, koji ne želi teroriste na turskoj granici. Prema sporazumu, sve teško naoružanje treba se povući iz zone do 10. listopada. Budu li džihadisti poš
tovali postignuti sporazum, ruski ministar obrane Sergej Šojgu dao je garanciju da snage sirijske vlade i njihovi saveznici neće pokretati novu vojnu operaciju u Idlibu. Do kraja godine provincija Idlib trebala bi biti integrirana u pravni poredak sirijske države. Na početku, u provinciju Idlib neće ulaziti sirijska vojska i policija, već će sigurnost provoditi snage umjerene sirijske oporbe pod kontrolom i utjecajem Turske.
znači mirna reintegracija ildiba uz brijanje brade