Nuklearni summit

Džihadisti nikako ne smiju doći do urana

Turkish President Tayyip Erdogan with his wife Emine arrives at Joint Base Andrews outside Washington March 29, 2016 for the Nuclear Security Summit. REUTERS/Yuri Gripas
Foto: Reuters/PIXSELL
01.04.2016.
u 22:40

Da između Obame i Erdogana ne cvatu ruže najbolje pokazuje to što se neće sresti na službenom razgovoru na summitu u Washingtonu

Lideri 59 zemalja okupili su se u Washingtonu gdje američki predsjednik Barack Obama održava nuklearni summit na kojem će se posebno raspravljati o sigurnosti radioaktivnog materijala. Summit se održava u svjetlu nedavnih napada ISIL-ovih terorista u Bruxellesu, posebno imajući na umu da su pretragom stanova uhićenih islamista pronađene nadzorne snimke direktora belgijskog nuklearnog instituta. Potpuno je izvjesno da su islamisti razmatrali i mogućnost napada na jednu od dvije belgijske nuklearne elektrane.

Prljava bomba

Imajući na umu sigurnosne mjere, napad na bilo koju nuklearku teško da bi bio uspješan, no upad u skladište radioaktivnog materijala sasvim je druga priča. Diljem svijeta više je od tisuću lokacija na kojima se čuvaju velike količine istrošenog, ali još uvijek vrlo radioaktivnog pogonskog goriva iz nuklearnih elektrana, a sigurnosne mjere na tim nuklearnim deponijima najčešće nisu dovoljne da bi zaustavile ozbiljnije napadače. Kad bi se islamisti dokopali urana iz tih deponija, ne bi mogli napraviti klasičnu atomsku bombu, ali bez velikih problema mogli bi pripremiti nekoliko tzv. prljavih bomba. Riječ je o tome da bi određenu količinu urana pomiješali s većom količinom klasičnog eksploziva, te potom sve detonirali u središtu nekog od zapadnih gradova. Zbog eksplozije bi se čestice urana raspršile po širem području napadnutoga grada šireći radioaktivnost i nekoliko kilometara u krug. Upravo je prljava nuklearna bomba, za čiju izradu nije potrebno veliko tehničko znanje, noćna mora sigurnosnih službi diljem svijeta.

Samovoljni diktator

Summit će, uz pooštravanje sigurnosti na nuklearnim deponijima, pokazati i kakvi su doista odnosi Obame i turskog predsjednika Erdogana kojega sve češće Zapad doživljava kao samovoljnog diktatora. Po njegovoj zapovijedi srušen je ruski vojni zrakoplov, preuzimao je novine, novinare bacao u zatvor... Da je Obami vjerojatno dosta svega pokazuje i činjenica da se neće službeno sresti s Erdoganom, već samo neformalno razgovarati na marginama sastanka.

Erdogana će službeno primiti potpredsjednik Biden koji ima samo protokolarnu ulogu. Erdogan je dobar dio problema na Bliskom istoku, a Obama je, čini se, to shvatio.

>> Obama će se neformalno sastati s Erdoganom

Komentara 6

MO
mojski2
02:09 02.04.2016.

dhidaisti ne zele ubiti nevine, i ne bi pretili nikada nuklearnim udarima, njihova Bomba je za nas istina

MO
mojski2
02:04 02.04.2016.

u protivnom, ne bi mogli vise da "demokratizujemo" i kupujemo ili pljackamo resurse na krvolocan nacin i bez muke

DU
Deleted user
01:35 02.04.2016.

Po bivšem republikama Sovjetskog saveza toga ima zakopamo koliko ti volja. I to baš u zemljama koje su danas pune ekstremista. Drugo u bunkerima koji su izgrađeni za vrijeme hladnog rata u bivšim državama istočnog bloka može se naći dovoljno tog materijala za stotine tih bombi. Jer dok su se Rusi povlačili nisu bili previše zainteresirani da bi to na propisan način uskladištili pa su to jednostavno zazidali u bunker kada su ih napuštali. .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije