Prvi put u posljednjih 200 godina na južnom je Islandu erumpirao vulkan Eyjafjallajokull, čije izlijevanje lave znanstvenici vide kao mogući uvod u katastrofu koja bi uskoro mogla pogoditi taj otok pa i cijelu zapadnu Europu. Iako je riječ o relativno malom vulkanu, njegova iznenadna aktivnost mogla bi potaknuti erupciju i drugih vulkana diljem Islanda, što bi imalo znatan utjecaj na klimu u Europi. O kolikoj je opasnosti riječ, govori i podatak da je, prema nekim znanstvenicima, erupcija vulkana Laki na Islandu iz kojeg je lava istjecala 1783. neizravno dovela do Francuske revolucije 1789. Zbog obilna smoga i kiša punih sumpora prinosi na europskim poljima bili su sljedeće godine znatno manji, što je dovelo do opće gladi i pobune Francuza protiv kralja. Iste godine na britanskom su otočju stotine ljudi umrle od trovanja plinovima nastalim tijekom erupcije. Zima 1784. zabilježena je kao najdulja i najhladnija u povijesti sjevernoameričkog kontinenta kada se kod New Orleansa smrznula čak i rijeka Mississippi. U ovome trenutku vlasti su na Islandu oprezne, no ne dižu paniku. Evakuirano je oko 500 osoba s imanja koja se nalaze u neposrednoj blizinu vulkana, a najugroženija je stoka koju su vlasnici ostavili.
– Morali smo ostaviti životinje. Telefonski i SMS-om javili su nam da pobjegnemo pa nismo imali vremena pobrinuti se za stoku – kaže Eli Ragnarsdottir, četrdesetsedmogodišnji stočar koji je premješten u sabirni centar kod islandskog grada Hellae.
Nitko ne može predvidjeti koliko će erupcija trajati. Lava može teći još danima, pa i tjednima, a erupcija može prestati i u sljedećih nekoliko sati.
– U ovome trenutku možemo samo nagađati što će se dogoditi, hoće li se vulkan ugasiti ili će krenuti reakcija i izazvati domino-efekt – kaže geolog Pall Einarrson.
@bomba imas pravo u holandiji sve raste bez zemlje, samo voda i kemikalije