* 5. studenoga (utorak) u SAD-u se održavaju predsjednički izbori
* Amerikanci biraju između Donalda Trumpa i Kamale Harris
Tijek događaja:
10:00 - Nakon što je na Trumpovom skupu u Madison Square Gardenu komičar opisao Portoriko kao smeće, kritike su se počele nizati s obiju strana. Portorikanci koji čine više od pet milijuna stanovnika SAD-a, bijesni su, a sada taj bijes neće moći iskazati svojim glasom u predsjedničkoj utrci.
- Puno se toga događa, kao, ne znam znate li ovo, ali usred oceana trenutno doslovno postoji plutajući otok smeća. Da. Mislim da se zove Portoriko. - citat je to kojim je komičar Tony Hinchcliffe izazvao pomutnju na nedjeljnom Trumpovom skupu u New Yorku. Taj je trenutak bio ključan za dio birača koji još nije oformio svoju izbornu odluku, a naročito za Portorikance.
Podsjetimo, Pennsylvanija koja je politički najpolariziranija, mogla bi odlučiti o izbornom rezultatu. U saveznoj državi živi gotovo 500.000 Portorikanaca. Oni koji su se preselili u Ameriku i imaju tamošnje prebivalište, mogu se registrirati za glasovanje te svojim glasom portretirati nezadovoljstvo. Ipak, stanovnici Portorika čine čak tri milijuna Amerikanaca čiji se glasovi neće računati kad SAD sljedećeg tjedna bude birao svog predsjednika. Kako je moguće da toliki broj ljudi nemaju utjecaj na izbore koji će diktirati njihov svakodnevni život?
- Oni su u osnovi podložni svemu što im Kongres i predsjednik žele učiniti - rekao je Luis Fuentes-Rohwer, profesor prava na Sveučilištu Indiana za The Guardian. - Biti građanin znači biti i član političke zajednice... Ne u SAD-u.
9:00 - Potpredsjednica SAD-a i demokratska kandidatkinja na predsjedničkim izborima Kamala Harris ima marginalnu prednost nad republikanskim suparnikom Donaldom Trumpom u Michiganu i Wisconsinu, a dvoje kandidata izjednačeni su u Pennsylvaniji, pokazala je nova anketa CNN-a objavljena u srijedu.
Demokratkinja Harris manje od tjedan dana prije izbora 5. studenoga vodi pred Trumpom s 48 prema 43 posto među vjerojatnim glasačima u Michiganu i s 51 prema 45 posto u Wisconsinu, dvjema od tri neodlučne države koje su dobile nadimak "plavi zid" nakon što su pomogle predsjedniku Joeu Bidenu da porazi Trumpa 2020. U trećoj državi "plavog zida", Pennsylvaniji, anketa CNN-a pokazala je da su Harris i Trump izjednačeni s 48 posto. Devetnaest elektorskih glasova Pennsylvanije čine je jednom od najpoželjnijih nagrada u borbi za Bijelu kuću. Intervjui su vođeni od 23. do 28. listopada online i telefonom sa 726 vjerojatnih glasača u Michiganu, 819 u Pennsylvaniji i 736 u Wisconsinu, objavio je CNN. Margina pogreške bila je plus ili minus 5 postotnih bodova, rečeno je.
7:00 - Kamala Harris i Donald Trump u posljednjem su tjednu najdramatičnije i najpolariziranije utrke za Bijelu kuću u suvremenoj povijesti. Unatoč nizu jedinstvenih i povijesnih prevrata na ovim američkim predsjedničkim izborima, predizborne ankete pokazuju da demokratska potpredsjednica i bivši republikanski predsjednik uživaju podjednaku podršku uoči izbora 5. studenoga. Dvoje suparnika u neizvjesnoj utrci će se usredotočiti na sedam ključnih saveznih država, gdje bi svega nekoliko tisuća birača moglo odlučiti tko će upravljati svjetskom supersilom.
"Izgleda kao bacanje novčića", rekao je profesor politologije na čikaškom sveučilištu John Mark Hansen za AFP. Duboko podijeljene Sjedinjene Američke Države će u oba slučaja ispisati povijest: bilo biranjem prve predsjednice ili osuđenog prijestupnika. Izbor odražava bitno različite vizije koje nude Harris, prva crna potpredsjednica i milijarder Trump.
Harris se najprije usredotočila na poruke radosti i pozitive nakon što je neočekivano zamijenila predsjednika Joe Bidena na glasačkom listiću u srpnju, no otada se preusmjerila na Trumpa kao "fašista" koji ugrožava demokraciju i ženska reproduktivna prava.
"Ovo je krucijalno razdoblje u povijesti", rekla je Kimberly Whittaker, pobornica Kamale Harris na njenom predizbornom skupu u Michiganu. Očekuje se da će Trump odbaciti rezultate u slučaju da ponovo izgubi, što je izazva strah od kaosa i nasilja u već napetom i duboko polariziranom SAD-u. Republikanac je intenzivirao svoju ekstremnu retoriku, a njegov desničarski bazen birača dodatno je mobiliziran činjenicom da je Trump tijekom ljeta preživio dva pokušaja atentata. Trump je opisivao migrante kao životinje te se obvezao osnovati kampove za masovnu deportaciju i prijetio da će gušiti oporbu u zemlji, nazivajući je "unutrašnjim neprijateljom". "Vjerojatno ću glasati za Trumpa", rekao je Drew Roby, 21-godišnji student javnog zdravstva iz Arizone. "Iskreno, bilo je bolje kada je on bio predsjednik".
U središtu utrke je sedam ključnih saveznih država, takozvanih "swing states": Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Sjeverna Karolina, Wisconsin i Pennsylvania. Najtješnja američka predsjednička utrka u nekoliko desetljeća ovisi o tome tko će pridobiti mali broj preostalih neodlučnih birača i tko će uvjeriti svoje pristaše da izađu na izbore. Po anketama, očekuju se da će u izboru kandidata biti velike razlike u rodnim, dobnim i rasnim skupinama birača. Oba predizborna stožera će u završnim danima kampanje potrošiti milijune dolara na oglašavanje, a oba također koriste podršku zvijezda. Bruce Springsteen te Barack i Michelle Obama su podržali Harris, a tehnološki tajkun Elon Musk navija za Trumpa.
No, Harris se možda suočava s generalno gledano većim izazovom. Njezina kampanja ima "bolji rad na terenu" i više novca, no Trump "vjerojatno i dalje ima koristi" od toga što elektorski sustav pogoduje republikancima, smatra David Karol, koji na sveučilištu Maryland predaje javnu upravu i politiku. "Veoma je napeto. Nitko nema razloga biti samouvjeren".
GALERIJA Dječak plavih očiju opet želi biti prvi čovjek SAD-a: Ovo je život Donalda Trumpa u slikama
Puerto Rico i njegovi stanovnici nazivaju otokom smeca , i dok turizam cvate svud oko njih ( Bahami , Bermuda i gotovo svi karipski otoci ,samo Haiti , Jamajka i Puorto Rico plutaju u smecu i kriminalu ,i naravno Kuba u zaostalom komunizmu