Zbog novih pravila Europske unije, Rumunjskoj od 1. lipnja prijeti prestanak masovne proizvodnje rumunjskih ćevapa poznatih pod nazivom "mici" (čita se: mič). Iako je riječ o najpopularnijem nacionalnom jelu brze prehrane, a industrija "mici" ćevapa vrijedna je oko 10 milijuna eura godišnje, od 1. lipnja Rumunji ih moraju prestati proizvoditi jer "mici" sadrže aditive koji se više ne smiju upotrebljavati u hrani na području EU, pa tako ni u Rumunjskoj.
U rumunjske ćevape tradicionalno se, osim mesa, stavljaju natrijev karbonat i još neki antioksidansi i konzervansi, koji će od 1. lipnja biti zabranjeni u hrani u EU. Ali problem je što su se Rumunji toliko navikli na sve te aditive u svojim ćevapima da im nijedna druga vrsta ćevapa nema dobar okus.
– Za Rumunje ćevapi u Srbiji, BiH ili u Bugarskoj uopće nemaju okusa. Rumunji desetljećima jedu "mici" i prepoznaju upravo taj specifičan okus i teksturu – kaže jedan Rumunj koji u Bruxellesu prati događaje oko zabrane "micija". O tome koliko su rumunjski ćevapi popularno nacionalno jelo govori i podatak da je McDonalds nedavno na jelovnike svojih restorana u Rumunjskoj uvrstio novo jelo McMici. Rumunjska vlada odmah je, krajem prošlog tjedna, poslala svoje pregovarače u Bruxelles sa zadatkom da pokušaju spasiti "mici" od zabrane. Rješenje bi, čini se, ipak moglo biti nađeno, ali teško da može biti izvedeno do 1. lipnja, kad zabrana stupa na snagu.
– Natrijev karbonat E500 mogao bi biti prihvatljiv, ali Rumunjska treba poslati službeni zahtjev. U načelu, E500 bi mogao biti dodan na listu dozvoljenih aditiva, ali treba poslati takav zahtjev i odluka treba proći proceduru – kaže Frederic Vincent, glasnogovornik Europske komisije za pitanja zdravlja i zaštite potrošača. Moguće je da problem rumunjskih ćevapčića dočeka Nevena Mimicu kad 1. srpnja postane europski povjerenik za zaštitu potrošača.
>>Istarski vinari traže hitan postupak zaštite terana na razini EU