Izražavajući veliku zabrinutost u vezi s dramatičnim razvojem događaja u povodu reforme sudstva u Izraelu, prilično nezamislivih u Hrvatskoj jer se u Izraelu u obrani neovisnosti sudstva masovno prosvjeduje, Odbor Europskog udruženja sudaca (EAJ) koji okuplja 44 nacionalne udruge sudaca, izdao je priopćenje koje bi zbog njegova sadržaja vrijedilo čitati i u Hrvatskoj. Uostalom, ističući difamaciju sudstva i sudaca, EAJ obrazlaže kako to na žalost nije nešto novo u novijoj povijesti u europskim zemljama, iako je neprihvatljivo u demokratskim zemljama s vladavinom prava, obrazlaže se u izjavi upućenoj izraelskim i međunarodnim vlastima i javnosti, a koju potpisuju predsjednik EAJ-a Đuro Sessa, naš sudac Vrhovnog suda, te dvoje potpredsjednika Mikael Sjoberg i Sabine Matejka.
Praksa difamiranja sudstva opasna je za osobnu sigurnost sudaca te takva praksa onemogućava konstruktivan dijalog u kojem svaka strana iznosi svoje argumente s fokusom na srž problema. Ostale vlasti u državi moraju prepoznati legitimnu ustavnu ulogu koja proizlazi iz sudstva kojem treba zajamčiti sve što je potrebno za njezino ispunjenje.
Ta funkcija presuđivanja u svim pravnim sporovima, tumačenja i primjene zakona, temeljna je za dobrobit moderne demokratske države uređene na vladavini prava. U državama vođenim principom podjele vlasti, međusobni utjecaj različitih grana vlasti u državi mora se odvijati u granicama zakona i međunarodno prihvaćenih standarda.
Kada političke snage komentiraju ili traže ograničavanje ovlasti pravosuđa, pokazuju slabo razumijevanje uloge neovisnog pravosuđa. Postoji jasna granica između slobode izražavanja i legitimne kritike s jedne strane, i nepoštivanja i neprimjerenog pritiska na sudbenu vlast, s druge strane. Izvršna i zakonodavna vlast ne bi trebale koristiti pojednostavljene ili demagoške argumente kako bi kritizirale pravosuđe tijekom političkih kampanja samo radi argumentacije ili kako bi skrenule pozornost s vlastitih nedostataka. Što je, moramo primijetiti, upravo česta politička praksa u Hrvatskoj.
Apeliraju da političari nikad ne bio smjeli ohrabrivati nepoštivanje sudskih odluka, a kamo li nasilje nad sucima. Izvršna i zakonodavna vlast imaju dužnost provoditi svu potrebnu i odgovarajuću zaštitu tamo gdje su funkcije sudova ugrožene napadima ili zastrašivanjem usmjerenim na pojedince u pravosuđu. Neuravnoteženi kritički komentari političara neodgovorni su i uzrokuju ozbiljan problem jer se time nesvjesno ili namjerno ugrožava povjerenje javnosti u pravosuđe. U takvim slučajevima pravosuđe mora istaknuti da je takvo ponašanje napad na ustav demokratske države kao i napad na legitimitet jedne od grana državne vlasti. Takvo ponašanje krši i međunarodne standarde, navodi se u izjavi EAJ-a.
Kod nas sudove treba zatvoriti i suce otpustiti jer je uvijek sve po zakonu.