Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs predstavili su danas rezultate poziva u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova).
Fuchs je na početku konferencije komentirao kritike odgojitelja. "Oni zamjeraju ono što se odnosi na njihove plaće. Mislim da sam u prezentaciji rekao da je to na razini lokalne samouprave, sukladno tome je kakvih su oni fiskalnih mogućnost", kazao je Fuchs.
"Nama je cilj da sva djeca pohađaju vrtić i zato moramo osigurati te uvjete", napomenuo je.
"Ono što želimo i hoćemo je da do 2027. i 2028. godine prelazak na rad svih škola u jednu smjenu i to bi uključivalo topli obrok. Imamo sredstva koja smo osigurali u NPOO-u. Idemo s osiguravanjem novca po učeniku, a o tome trebaju brinuti lokalna uprava i samouprava. Na ovaj način niti jedno dijete neće ostati bez obroka", ustvrdio je i napomenuo kako neće moći svudje biti moguće da bude topli obrok.
"To bi bilo 10 kuna po učeniku. Suosnivači su slobodni da i dalje sufinanciraju. Moguće je da obroci budu različiti s obzirom od škole pa do županije. Bitno je da će svako dijete imati jedan kvalitetan obrok. Naravno, razgovarat ćemo i s nutricionistima. Sekundarni cilj je da se djecu podučava o prehrani", ispričao je ministar znanosti i obrazovanja.
Na pitanje novinara jesu li prerano izašli u javnost s obzirom na nepoznanice, Fuchs je kazao "vjerujte nam".
Nužna intervencija države
Do sredine 2026. godine u Hrvatskoj bi 90 posto djece u dobi od tri godine trebalo biti uključeno u vrtiće, čime će Hrvatska konačno povećati stopu sudjelovanja djece u ranom predškolskom odgoju i obrazovanju koja je trenutno na 79,4 posto obuhvata djece.
Štoviše, upravo danas poslane su obavijesti o odobrenju gradovima, općinama i županijama za izgradnju, dogradnju, adaptaciju i opremanje dječjih vrtića koji su se javili na poziv raspisan krajem travnja 2022. godine. Tako je odlučeno, da će država financirati izgradnju 123 potpuno novih vrtića, dogradnju 98 vrtića, rekonstrukciju i opremanje postojećih 29 vrtića, te adaptaciju i opremanje devet postojećih vrtića. Svi nabrojani objekti, ukupno njih 259 državu će koštati 1,22 mlrd. kuna.
- Iako je financiranje ranog i predškolskog odgoja u cijelosti u nadležnosti jedinica lokalne samouprave pokazala se potrebnim intervencija središnje države kako bi se ukinule nejednakosti u pristupu djece ranom i predškolskom odgoju zbog manjka kapaciteta. Samo kroz NPOO za vrtiće je osigurano 1,62 milijarde kuna kako bi se do sredine 2026. 90 posto djece dobilo priliku pohađati vrtiće. Kako bi se osigurao taj obuhvat, potrebno je osigurati preko 20 tisuća dodatnih mjesta - poručuju iz Ministarstva obrazovanja.
"Niti jedno dijete neće ostati bez obrok, ali neće svugdje biti moguće da bude topli". Hmm, to je onaj fakultet iz "Niš", gdje je student rekao starcima da je "prošo gramatiku, a pao iz pisci".