Od 1. siječnja 2012. osnovnoškolski ravnatelji moraju imati visoku spremu

Gotovo 40 posto osnovnoškolskih ravnatelja nema fakultet

škola
Goran Stanzl/Pixsell
08.11.2009.
u 17:57

Imam dvije više škole, a kad sam htjela završiti još dvije godine, morala sam na fakultet u Mostar, kaže M. Jerčić; Zahtjev: odgoditi rok za stjecanje 
VSS-a i omogućiti izvanredni studij

Od 871 ravnatelja osnovnih škola u Hrvatskoj čak ih 331 nema završenu visoku nego višu školu. Zbog toga bi, ako se u međuvremenu zakon ne promijeni, 1. siječnja 2012. godine mogli ostati bez svojih ravnateljskih mjesta.

– Imam završene dvije više škole, na pedagoškoj sam akademiji najprije završila dvopredmetni studij matematike i fizike, a poslije nekog vremena i studij tehničke kulture. Riječ je o višim školama, a kad sam to željela nastaviti i završiti još dvije godine, nisam mogla. Izvanrednih studija nije bilo i postalo mi je jasno da u Hrvatskoj neću moći ništa napraviti.

Zbog toga sam na Mostarskom sveučilištu upisala studij odnosa s javnošću. Priznali su mi završene dvije godine pedagoške, a sad sam na četvrtoj godini – kaže nam ravnateljica splitske Osnovne škole Mejaši Mira Jerčić. Sa svojih 57 godina života i 36 godina staža ponovno je u studentskim klupama i to joj nije problem, no mnogo bi joj jednostavnije i lakše bilo da je potrebno doškolovanje mogla obaviti u Hrvatskoj.

Izlaz - Mostar
– Nikad nisam mislila da ću biti mostarski student, a, eto, dogodilo se, to mi je bio jedini izlaz. I ne samo meni. Sa mnom je još sedam mojih kolega iz Splita, na istom smo studiju i istoj godini – kaže Mira Jerčić, ogorčena time što nitko od zaposlenih osoba ne može, bez obzira na to koliko želio, izvanredno studirati u Hrvatskoj.

Sustavno riješiti
Da je nemogućnost izvanrednog studiranja velik nedostatak obrazovnog sustava priznaju nam i u mjerodavnu Ministarstvu obrazovanja, ali hoće li se i kada taj problem riješiti, odnosno uvesti mogućnost formalnog obrazovanja odraslih izvanrednim studiranjem, nitko nije želio precizirati.

– Problem neodgovarajućega obrazovanja dijela ravnatelja osnovnih škola mora se sustavno riješiti. To nam je jedan od najprečih poslova. Tražimo da se produlji zakonski rok u kojem ravnatelji trebaju steći visoku stručnu spremu, ali i da se ljudima omogući izvanredno studiranje u Hrvatskoj.

Neprihvatljivo je da je formalno cjeloživotno obrazovanje u nas nemoguće – upozorava predsjednik Udruge osnovnoškolskih ravnatelja Nikica Mihaljević. Da ravnatelji moraju imati VSS smatra i Ljiljana Klinger, ravnateljica zagrebačke OŠ Matije Gupca.

– Nema dvojbe da ravnatelji moraju imati VSS, no velik je grijeh obrazovne politike to što ljudima ne dopušta cjeloživotno obrazovanje pa moje kolege moraju studirati u susjednim zemljama. Govori se da će se na Učiteljskom fakultetu omogućiti izvanredno studiranje, ali to još nije učinjeno i pitanje je kad će – komentira ravnateljica Klinger.

Ključne riječi

Komentara 17

OB
-obrisani-
19:00 08.11.2009.

Imamo najveći broj ekonomista u Europi po glavi stanovnika.I inženjera prometa!Imamo intelektualaca ko govana,a nisu sposobni ni sami sebi osigurati egzistenciju nego to traže od države kao i ona udruga Bogeci.Sram vas bilo!Nesposobne budale!Šteta novca našeg koji je potrošen na vaše \"školovanje\".

BA
baća45
21:00 08.11.2009.

Negdje im se mora \'\'pokloniti\'\' diploma pa neće valjda sada mjenjati \'\'podobne i prokušane\'\' ljude zbog nedostatka obrazovanja - takve su ih i postavili na ta mjesta iako je i tada bilo obrazovanijih od postavljenih ravnatelja. Njih ionako postavlja politika, a ne struka. Jedino bi bilo bolje da je ta lova za njihovo \'\'doškolovanje\'\' ostala u Hrvatskoj.

DU
Deleted user
18:49 08.11.2009.

mislim da se provodi ona sara dobra praksa kursa za komesara i tad si sposoban za sve ... to je stara prokušana praksa starog komunističkog kadra HDZ-a. Istovremeno visokoobrazovani rade kao portiri polupismenim gelipterima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije