Gašenjem analognih odašiljača na Sljemenu prestalo je emitiranje analognog signala nacionalnih televizijskih postaja, a Hrvatska je postala 14. zemlja u Europi koja je prešla na digitalno emitiranje. Prijam programa sada je moguć samo digitalno, a analogno će još neko vrijeme raditi lokalne televizije iako one svoj program emitiraju i u digitalnoj tehnici. Prelazak na digitalno doba izazvao je buru negodovanja Zagrepčana koji su jučer nazivali Vladin Pozivni centar za pomoć u prelasku na DTV. Dobiti službu za korisnike bilo je gotovo nemoguće, a ljudi su u očaju ispitivali operatere.
Najviše zovu umirovljenici
– Građani nas zovu cijeli dan. Neki plaču, neki se deru i psuju na nas zbog toga što ne mogu gledati televiziju. Postavljaju različita pitanja – kako se priključiti na digitalni prijamnik, kako pronaći programe, koje programe mogu gledati, kada će smetnje nestati, objasnila je operaterka iz Centra. Najviše poziva dobili su od umirovljenika koji su nespremni na nove tehnologije, a i reklama emitirana na televiziji potpuno ih je zbunila.
– Osim toga što ne znaju kako koristiti novi uređaj, neki su bacili daljinske upravljače i antene s krovova, kako je to prikazano u TV-reklami, dodala je operaterka. Pozive i podatke o smetnjama koje građani imaju, službe iz Centra prosljeđuju studentima elektrotehnike koji su se priključili akciji “DTV za sve” i koji nastoje riješiti probleme na terenu.
– Volonteri su po cijeloj županiji i uzimaju podatke od nas, nakon čega će stanovnike posjetiti i pomoći im u rješavanju problema s digitalnim prijamnikom, objasnila je operaterka.
Ugasili prije roka
Prelazak na digitalno emitiranje obilježen je jučer u prostorijama Hrvatske poštanske banke u Jurišićevoj 4 u Zagrebu odakle je prije 54 godine počelo prvo emitiranje televizijskog programa. Na svečanosti su uz predstavnike nacionalnih televizija i televizijske legende nazočni bili i ministar Božidar Kalmeta te premijerka Jadranka Kosor, koja je pritiskom na gumb daljinskog upravljača na simboličan način “ugasila” analogni signal. Istaknula je da je Vlada kroz različite programe uložila oko 86 milijuna kuna u digitalizaciju te da smo 14. europska zemlja koja je prešla na digitalno emitiranje.
– Učinili smo to i prije zadanog roka 2012. godine koji zahtijeva EU, a bilo bi dobro da i na drugim područjima tako brzo i uspješno ostvarujemo ciljeve, izjavila je Kosor i istaknula važnost medija u prenošenju informacija i promicanju istine kako bi informiranje dobilo status kakav zaslužuje.
Hdz -ovska mafija nastavlja pljacku,treci dio.