Predsjednik saborskog Odbora za Ustav Željko Reiner odgodio je sjednicu na kojoj je Odbor na zahtjev članova iz redova oporbe trebao razriješiti dilemu o tome koje je tijelo nadležno odlučiti o zahtjevu premijera Andreja Plenkovića da se predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković izuzme iz odlučivanja o njegovoj ulozi u formiranju neformalne skupine koja je radila tzv. lex Agrokor.
Šef HDZ-ova kluba i član Odbora Branko Bačić pritom je obrazložio kako je sjednica odgođena za idući četvrtak zbog službenog puta HDZ-ovca Tomislava Sokola, zbog kojega članovi Odbora iz parlamentarne većine ne bi bili kompletni.
Brane svoju ovlast
Vladajući su se, dakle, bojali da bi na sjednici bez Sokola mogli biti nadglasani pa su čitavu stvar pomaknuli za tjedan dana. Pretpostavka je da će tada imati dovoljno ruku da preglasavanjem odbiju bilo koji prijedlog oporbe pa i onaj da saborska tijela odluče o tome je li Nataša Novaković u sukobu interesa. A sudeći po Reinerovu odbijanju da u dnevni red za jučer sazvane pa odgođene sjednice uvrsti ovu točku, bez obzira na to što je to zatražilo šest članova Odbora, HDZ-ov će stav vjerojatno biti da se Sabor ne treba miješati u ovu odluku, nego da je treba donijeti samo Povjerenstvo ili Upravni sud, što je Bačić i ranije spominjao kao rješenje ove situacije.
Peđa Grbin (SDP) tumači, međutim, kako Povjerenstvo ne može samo odlučiti o premijerovu zahtjevu jer Zakon o upravnom postupku izrijekom navodi da ni jedno tijelo ne može odlučiti o izuzeću svog čelnika, nego da to treba učiniti više tijela ili nadzorno tijelo. A nadzorno tijelo bi, tumači, u ovom slučaju bio saborski Odbor za izbor i imenovanja, koje po Zakonu o sprječavanju sukoba interesa odlučuje o tome jesu li članovi Povjerenstva u svom radu kršili zakon.
Iz Povjerenstva pak najavljuju da će premijerov zahtjev za izuzeće Nataše Novaković ovih dana i službeno proslijediti Saboru, a uz zahtjev će poslati i očitovanje Nataše Novaković na premijerove optužbe da je kao bivša zaposlenica Hrvatske udruge poslodavaca u sukobu interesa u svim predmetima koji se tiču Agrokora.
Odbije li Odbor za Ustav raspravljati o ovoj točki, Povjerenstvo bi se moglo naći u dugotrajnoj blokadi odlučivanja u Plenkovićevu slučaju jer bi cijela stvar mogla završiti na Upravnom sudu. A Plenković uz poziciju Nataše Novaković problematizira i samu mogućnost da Povjerenstvo saziva sjednice kako bi odlučilo o kršenju zakonom propisanih načela djelovanja dužnosnika.
Upravo odredba kojom se propisuje obveza dužnosnika da čuvaju vjerodostojnost povjerene im funkcije izaziva najviše kontroverzi u raspravi o ulozi Povjerenstva, a svoje viđenje dalo je i samo Povjerenstvo, kroz izvješće o radu u 2018. koje su ovih dana uputili Saboru. Povjerenstvo u izvješću brani svoju ovlast da odlučuje i o povredama dužnosti, iako zakonom nisu propisane sankcije za takve povrede. Navode kako sankcije nisu propisane ni za samo utvrđenje sukoba interesa.
Pokrenuli 78 predmeta
Povjerenstvo je u izvješću donijelo i statistike vezane uz prošlogodišnji rad pa se tako navodi da su lani odbili pokretanje postupka u 126 odluka, pokrenuli su ga u 78 predmeta i donijeli 75 konačnih odluka. U 10 predmeta dužnosnici su za kršenje zakona kažnjavani novčano, a ukupno im je naplaćena 121.000 kuna.
Bog ce se pobrinut da bude sve ok!