Svaki od trojice bivših gvatemalskih vojnika osuđen je na 6060 godina zatvora zbog masakra 201 osobe u selu Dos Erres u pokrajini Peten tijekom građanskog rata u ovoj srednjoameričkoj državi 1982. godine. Uz vojnike je na 6066 godina osuđen i bivši potporučnik. Kazna je, prenosi Guardian, simbolična s obzirom na to da prema gvatemalskom zakonu zatvorenik u zatvoru može provesti najviše 50 godina.
Kazna zatvora za Manuela Popa Suna, Reyesa Collinu Gualipa i Daniela Martineza, nekadašnje pripadnike elitnog odreda gvatemalske vojske, uključuje 30 godina za svakog ubijenog plus 30 godina za zločin protiv čovječnosti. Potporučnik Carlos Antonio Carias kažnjen je s dodatnih šest godina zbog krađe osobnih stvari žrtava. I upravo je Carias bio zapovjednik vojne baze u blizini Dos Erresa te je vojsci dostavljao informacije koje su dovele do masakra.
Ispred sudnice "naoružani" crvenim ružama preživjeli stanovnici sela plakali su od sreće kada je sudac izrekao kaznu četvorci. Želeći iskazati svoje osjećaje laticama ruža su na tlu ispred suda ispisali riječ "pravda". – Godinama smo čekali pravdu – kazao je Raul de Jesus Gomez, jedan od preživjelih, te dodao kako je svjedočio ubijanju. – Klečali smo pet sati i svaki put kada bismo ih zamolili da prestanu s ubijanjem u usta bi nam gurnuli pušku – opisao je stravu koja je u zoru 7. prosinca 1982. godine zavladala Dos Erresom.
Osuđeni Carias nazvao je presudu nepravednom i rekao kako bi ponovno riskirao svoj život za najčasniju instituciju – vojsku.
Prema rekonstrukciji te stravične noći 17 vojnika elitne postrojbe Kaibil upalo je u selo tražeći oružje koje su vojsci nekoliko dana ranije ukrali pripadnici gerile. Nakon što su seljane optužili za pomaganje gerili, u pomoć su pozvani pripadnici redovite vojske, i dok je njih 40-ak čuvalo selo, pripadnici Kaibila su silovali i ubijali žene i djevojčice te iz sela protjerali stotine ljudi.
Deseci mrtvih tijela ekshumirani su iz seoskog bunara 90-ih godina prošlog stoljeća, a samo 171 žrtva identificirana je. Među žrtvama je bilo najmanje 67 djece mlađe od 12 godina. Svjedoci tvrde da su mučenje i pljačka seljana bili samo jedan od načina uništavanja zajednica koje su podržavale pobunjenike tijekom 36-godišnjeg građanskog rata.
Ovako će i \"partizani\" biti osuđeni za križni put i bezbroj zločina nad Hrvatima od 1945. na dalje.