Europska centralna banka počela je otkupljivati dugove zemalja eurozone, a kao prve je odabrala njemačke, talijanske i francuske papire. Dugo se pisalo o planu ECB-a da puštanjem 1,2 tisuće milijardi eura na tržište zaustavi prijetnju deflacijom i pospješi gospodarsku aktivnost i oporavak europskog tržišta. Banka bi mjesečno trebala kupovati 60 milijardi eura vrijedne obveznice. Burze su reagirale padom prinosa, kako se i očekivalo, pa Njemačka u ovom trenutku dug koji dospijeva za deset godina plaća samo 0,32 posto. Pala je i cijena talijanskog duga koji Talijane sada košta 1,22 posto. No nije bilo očekivane reakcije – rasta vrijednosti dionica.
Njemačka protiv
Njemačka se od početka protivi ovom monetarnom manevru držeći da neće dovesti do rasta gospodarstva, a jučer je Hans Werner Sinn, predsjednik instituta IFO, koji sudjeluje na izradi gospodarskog programa HDZ-a, napao guvernera Marija Draghija tvrdeći da je kupnja obveznica besmislena.
– To je obrazloženje finta jer u eurozoni nema deflacije, već je posljedica pada cijene nafte dobrodošlog za rast gospodarstva – komentirao je Sinn, koji upozorava da će akcija uzrokovati deprecijaciju eura i time poništiti pozitivan efekt jeftinije nafte. Nijemci se najviše brinu da će se otvoriti prostor za zaduživanje, a ne žele ni garantirati za Grčku i druge ekonomski slabe zemlje.
– Sada se na stražnja vrata zapravo uvode euroobveznice preko ECB-a koji za njih garantira – zaključuje nezadovoljni Hans Werner Sinn.
FED povlači novac?
Hrvatske obveznice nisu pojeftinile pa je spread 293 bazna boda, što znači da hrvatski dug stoji 3,25 posto, dok Španjolska plaća oko 1,3 posto. Od akcije ECB-a Hrvatska može imati samo indirektnu korist kroz snižavanje cijene zaduženja Njemačke, ali to je vrlo limitiran pad. S druge strane Atlantika, nakon početnog šoka i pada cijena, američka tržišta kapitala rastu u očekivanju FED-ova podizanja kamata. Dok Europa pušta novac na tržište bez rezultata, SAD bilježi nove rekorde na tržištu rada i priprema se za restriktivnu politiku centralne banke jer se očekuje da će FED već u lipnju dići kamate, povući novac i tako osigurati veće zarade na obveznicama i devizama.
>> MMF i Mario Draghi: Ove reforme su nepotpune
>> Ovako će izgledati nova novčanica od 20 eura!
Zaduzi,opljacakj,zavladaj,,svijetla buducnust hrvatske nacije i naseg nacionalitea je vidljiva.