"Država ne smije svoje građane pljačkati, otuđivati im imovinu i kažnjavati ih jer su kolateralne žrtve krize koju nisu prouzročili, za razliku od mnogih onih koji sada hladno zarađuju na sirotinji uzimajući joj i ono malo što ima", napisala je u najnovijoj izjavi Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax.
Komisija je svoju posljednju izjavu naslovila "o potrebi aktivne zaštite socijalne države", a u uvodu ističu da je potrebno što prije "obustaviti neprimjerene i grube deložacije ljudi u situaciji u kojoj u državi vlada endemična nezaposlenost".
"Država mora obuzdati industriju naplate dugova"
"Država mora obuzdati industriju naplate dugova i pokrenuti industrijsku proizvodnju kako bi građani mogli servisirati svoje dugove", piše u Izjavi u kojoj Komisija ističe da su ranije govorili kako je trenutna ekonomska kriza počela moralnom krizom "koja je sa svoje strane prouzročila onu socijalnu".
Predviđaju da socijalna kriza "nužno vodi" u političku krizu "koja može imati nepredvidive posljedice". Upozoravaju da je hrvatsko društvo stalno suočeno s ekstremima. "S jedne strane imamo situaciju inflacije prava u kojoj se govori samo o pravima kao da ne postoje odgovornosti, a s druge strane imamo ostatke totalitarne države koja zatire građanska i ljudska prava pojedinaca", pišu iz Komisije i dodaju da ključni problem koji se sustavno pokušava sakriti je važnost suočavanja s "vlastitim totalitarnim nasljeđem". Kažu da to naslijeđe sve više postaje tabu tema. "Strah i nesposobnost da se suočimo s vlastitom totalitarnom prošlošću koči i onemogućuje nam razvoj i izlazak iz krize", smatraju iz Komisije.
"Zakon o državi protiv građana'"
Primjećuju da je "industrijska proizvodnja u Hrvatskoj stala ili posustaje", ali da se "snažno razvila i razvija industrija naplate dugova". "Posebice se razvija industrija ovrha i deložacija koja je i u zapadnom svijetu postoji kao poznat i uhodani institut. No, u hrvatskoj verziji taj institut ima nekoliko 'inovacija" koje u biti derogiraju europski duh toga instituta", pišu iz Komisije i dodaju da se tim institutom pogoduje raznim lobijima i krupnom kapitalu, a protiv građana.
"Zato neki taj zakon o ovrhama s pravom nazivaju 'zakon o državi protiv građana'", piše Komisija te dodaju da ideja ovrhe postoji kako bi se radilo u najboljem interesu ovrhovoditelja i ovršenika. "Naplata ne smije ići preko osnovnog duga i na štetu dužnika i ne smije prelaziti trećinu primanja. Dužnicima se ne smije oduzimati imovina, posebice ona stambena, ako se radi o jedinom objektu za obitavanje", pišu iz Komisije i upozoravaju da odvjetnički i bilježnički lobiji uz pomoć nepravednog zakona mogu "preko svake mjere stjecati zaradu".
"Zato pozivamo državne vlasti da hitno usklade Ovršni zakon s europskom pravnom tradicijom i Ustavom Republike Hrvatske. Isto tako pozivamo nositelje vlasti neka učine sve da u Hrvatskoj ne bude građana drugoga reda. Hrvatski građani ne trebaju imati nikakav privilegij, ali ne smije im se zanijekati pravo na utok kao drugim pravnim osobama", pišu iz Komisije i dodaju da država mora obuzdati industriju naplate dugova i pokrenuti industrijsku proizvodnju.
"Ne dopustite da kriza postane izlikom za još veće osiromašenje hrvatskoga puka"
"Pozivamo vlasti u Hrvatskoj da zaštite hrvatske građane koji se nalaze u teškoj situaciji", pišu u Izjavi koju je potpisao predsjednik Komisije HBK "Iustitia et pax" mons. dr. Vlado Košić. Dodaju da treba raditi na oporavku gospodarstva i "ne dopustiti da kriza postane izlikom za još veće osiromašenje hrvatskoga puka".
"Ova Komisija poziva posebice Vladu RH da zaštiti najugroženije i najsiromašnije građane i tako pokaže da mlada hrvatska država sve čini da postane i ostane društvo socijalne pravde, mira i sigurnosti", stoji u zaključku Izjave Komisije "Iustitia et pax".
>>Zbogom, zlato – I hrvatski su biskupi zavoljeli željezne križeve
>>VIDEO Iustitia et pax: Ne rasprodaji šuma i voda u "pomrčini" ferija