Dugoočekivano saborsko istražno povjerenstvo o Agrokoru nakon svega tri tjedna rada i četiri održane sjednice danas će definitivno prestati postojati.
Odlučit će to na samom početku posljednje sjednice tog tijela zastupnici iz HDZ-a i HNS-a, koji čine većinu u povjerenstvu. Vladajući se pozivaju na Zakon o istražnim povjerenstvima, koji izrijekom navodi kako će povjerenstvo prestati s radom “ako je pokrenut sudbeni postupak o nekom od pitanja za čije je istraživanje osnovano”. A taj je uvjet, tumače, ispunjen u ponedjeljak, kada je i službeno pokrenuta DORH-ova istraga protiv Ivice Todorića.
Mrtvi svjedok
Oporba tvrdi kako povjerenstvo može nastaviti s radom po onim točkama koje nisu predmet istrage, poput nastanka koncerna, uloge tržišnih regulatora i donošenja “lex Agrokor”, no HDZ-u takvo što ne pada na pamet. – Nama je zakon jasan, a i gdje piše da se istraga odnosi isključivo na računovodstvene aktivnosti Agrokora i da neće obuhvatiti i druge točke po kojima radi povjerenstvo – objasnio nam je šef HDZ-ova kluba Branko Bačić stav svoje stranke.
Vladajući odbijaju i tumačenje da bi o prestanku rada povjerenstva trebao odlučiti saborski plenum budući da ga je osnovao Sabor. Smatraju da se radi o pukom pokušaju oporbe da se što dulje raspravlja o Agrokoru, za čim, uvjereni su, nema potrebe, s obzirom na to da je nedavno raspravljena i odbačena SDP-ova inicijativa da se premijeru Andreju Plenkoviću i cijeloj Vladi izglasa nepovjerenje upravo zbog Agrokora.
HDZ je od samog početka ostavljao dojam kako će učiniti sve da onemogući osnivanje i rad povjerenstva. Još u travnju, kada je predloženo njegovo osnivanje, zaključili su da bi takvo tijelo moglo omesti rad DORH-a, a na osnivanje povjerenstva pristali su tek pritisnuti ucjenom SDP-a da bez povjerenstva neće biti ni imenovanja triju sudaca Ustavnog suda. Povjerenstvo je osnovano tek 11. listopada, s odgodom početka rada do 1. studenoga, do kada bi istraga u Agrokoru već bila pravomoćna da Todorićevi odvjetnici nisu odugovlačili s podizanjem rješenja. Da su računali kako povjerenstvo neće ni krenuti s radom, vladajući su pokazali već prvom odlukom o pozivanju svjedoka. Za jednog od svjedoka predložili su Rudu Mikulića, bivšeg predsjednika Nadzornog odbora Agrokora, od čega su odustali na istoj sjednici, kada su shvatili da potencijalni svjedok više nije među živima.
Poligon za obračune
U nastavku rada povjerenstva pokazalo se koliko su takva tijela sama po sebi neefikasna jer o tome tko će i kada svjedočiti odlučuje većina, u strogo kontroliranim uvjetima. Odbačena je tako ideja da o Agrokoru među prvima govore ključni akteri najnovijih događaja, poput ministrice gospodarstva Martine Dalić ili izvanrednog povjerenika Ante Ramljaka, a umjesto njih svjedočili su Stjepan Mesić, Josip Manolić, Franjo Gregurić... U kratkom radu povjerenstva nije se moglo čuti gotovo ništa što bi moglo pripomoći otklanjanju sistemskih pogrešaka koje mogu dovesti do kriza velikih razmjera, kakva je ona u Agrokoru. Izuzme li se svjedočenje bivšeg guvernera HNB-a Željka Rohatinskog da je 2011. stopiran pokušaj središnje banke da oslobodi 10 milijardi kuna kojima bi se kreditiralo poduzetništvo i da su u tome sudjelovala trojica državnih tajnika. Tu je izjavu, međutim, zasjenila ona da su ga Milan Kujundžić i Tomislav Karamarko, zajedno s Todorićem, nagovarali na politički angažman.
Oporba se odmah uhvatila za taj moment, koji su, unatoč demantijima Karamarka i Kujundžića, proglasili dokazom da je Todorić upravljao HDZ-om i Vladom i nije im palo na pamet da raščiste koja su to tri tajnika stopirala emisiju novca koja bi gospodarstvu pomogla da dođe do jeftinijih kredita. I u tome se krije najveća slabost istražnih povjerenstava – stranke ih doživljavaju gotovo isključivo kao poligon za političke obračune i ne pokazuju ni najmanju namjeru da stvari raščiste do kraja, kako bi se negativnosti otklonile za budućnost. Ta činjenica vjerojatno je i osnovni uzrok panike koju HDZ pokazuje od samog početka priče o povjerenstvu za Agrokor koje bi, da je nastavilo s radom, stranci vjerojatno prouzročilo niz neugodnih situacija.
Pogledajte i VIDEO: Ivica Todorić u Londonu
Kako će Miljnjićev narcisoidni ego podnijeti kraj ovog povjerenstva