Iako se presuda o tome je li reforma zdravstvenog osiguranja koju provodi američki predsjednik Baracka Obama ustavna ili nije donosi tek u lipnju, prosvjednici se već okupljaju ispred Vrhovnog suda u Washingtonu.
Devet sudaca Vrhovnoga suda ovaj je tjedan započelo pomno razmatranje svih elemenata zdravstvene reforme, no Amerikanci se boje da bi suci mogli neustavnim proglasiti zakon koji je u dvije godine, koliko je na snazi, postao najopsežniji i najdublji zahvat u američko društvo koji je poduzeo predsjednik Obama. Ono što najviše zabrinjava jest to što je čak pet od ukupno devet sudaca Vrhovnoga suda izrazito konzervativne političke orijentacije pa se strahuje da bi oni mogli presuditi zakonu koji je desecima milijuna Amerikanaca omogućio da dobiju ili besplatno ili povoljno zdravstveno osiguranje.
Zakon za povijest
Iako će ovaj zakon potpuno biti proveden tek 2019. godine, kada bi 95 posto Amerikanaca trebalo imati zdravstveno osiguranje, već sada se govori o tome da će Obamin prvi mandat u povijest biti upisan kao razdoblje u kojem je došlo do povijesne i revolucionarne prekretnice u sustavu zdravstvenog osiguranja u Sjedinjenim Državama. No konzervativniji politički krugovi smatraju da je taj zakon udar na osiguravatelje, koji su izgubili velik dio zarade, te da on ugrožava slobodu tržišta zato što osiguravateljima nameće neka pravila koja za njih znače izravan gubitak dijela zarade.
Ako Vrhovni sud sruši ovaj zakon, bit će to velik udarac i predsjedniku i brojnim Amerikancima, no analitičari tvrde da bi sve to, samo nekoliko mjeseci uoči izbora, moglo dodatno konsolidirati Demokratsku stranku i privući izuzetno velik broj birača da na izborima u studenome glasaju za Obamu i demokrate.
Vjerodostojnost suda
U igri je i vjerodostojnost Vrhovnoga suda jer bi rušenje ovoga zakona pokazalo da politika ima i te kakav utjecaj na taj sud koji bi trebao biti potpuno nezavisan od bilo kakvog političkog utjecaja. Iako bi, naizgled, od poništenje zakona trebao imati koristi republikanski predsjednički kandidat, ovoga puta to neće biti tako. Naime, najizgledniji Obamin protivnik je Mitt Romney, koji je u vrijeme kada je bio guverner Massachussettsa proveo zdravstvenu reformu koja je bilo još radikalnija od Obamine.
Kanada i USA su prilicno slicne drzave. No usporedite zdravstvani sustav te dvije drzave. U Kanadi nitko nikad nije otisao u stecaj zbog zdravstvenih troskova . U USA svake godine oko 800,000 ljudi ode u stecaj zbog troskova uzrokovanih nekimm zdravstvenim problemom.