VOLITE LI GA VI?

Hrvati sve više uživaju u ovom japanskom jelu, netko je na sushi lani potrošio više od 1000 eura

Želite li pojesti besprijekorno pripremljen sushi od vrhunskih sastojaka, ta će vam se želja ispuniti u Tekki
Josip Regovic/PIXSELL
19.06.2023.
u 11:23

Prema podacima, netko je u Hrvatskoj tijekom 2022. godine naručio 313 komada sushija (u različitim narudžbama)

U Hrvatskoj je prošle godine preko Glova isporučeno gotovo 32.000 komada sushija, što znači da je dnevno u 2022. u Hrvatskoj isporučeno prosječno 87 komada sushija. Time je Hrvatska četvrta zemlja u jugoistočnoj Europi, nakon Rumunjske, Srbije i Slovenije, s najvećom konzumacijom sushija u 2022. godini preko Glova. Što se tiče rasta, narudžbe sushija u Hrvatskoj porasle su za 55 osto u odnosu na 2021. godinu. Analiza je to Glova, jedne od vodećih svjetskih platformi za dostavu, povodom Međunarodnog dana sushija koji se obilježio jučer, 18. lipnja. 

Ovi podaci svrstavaju Hrvatsku na 10. mjesto na globalnoj ljestvici zemalja, od 25 zemalja u kojima Glovo posluje, s najvećom konzumacijom sushija - iza Španjolske, Italije, Poljske, Portugala, Rumunjske, Maroka, Srbije, Slovenije i Gruzije.

Kada je riječ o broju malih poduzetnika u Hrvatskoj koji prodaju sushi putem Glova, on je u posljednje tri godine u prosjeku porastao za 152% posto. Prema aktivnosti hrvatskih korisnika u aplikaciji, hrvatski građani najviše preferiraju sushi u 20 sati, a gotovo 50 posto dnevne konzumacije dolazi između 18 i 21 sat.

Gledajući po danima u tjednu, omiljeni dan za naručivanje sushija je petak (sa 16% potrošnje), a pet od svakih 10 komada sushija naručenih preko Glova u Hrvatskoj konzumira se vikendom (petak-nedjelja).

Zlatna minuta u 2022. godini s najvećim brojem narudžbi sushija u Hrvatskoj bio je 5. lipnja u 12.50 sati, trenutak kada su isporučena 24 komada sushija istovremeno. Međutim, najveća potrošnja u godini dogodila se 18. veljače, 18. ožujka, 23. ožujka, 11. ožujka i 14. lipnja. Gledajući po mjesecima, ožujak je bio mjesec s najvećom potrošnjom u godini, s 11% ukupne godišnje potrošnje. Općenito, potrošnja sushija u Hrvatskoj najveća je u prvoj polovici godine, posebice od ožujka (s najvećim vrhuncem) do lipnja.

Statistika pokazuje da se u 2022. ukusni sushi najviše naručuje u Zagrebu (36% ukupne godišnje potrošnje), Splitu (28%) i Rijeci (19%). Ipak, konzumacija sushija doživjela je najveći rast u odnosu na 2021. godinu u Rijeci(+20.407%), Osijeku (+660%) i Šibeniku (+412%).

Kada je riječ o vrstama sushija koje su se najviše konzumirale u Hrvatskoj u 2022. godini, Maki je definitivno najčešći izbor, a slijedi ga Uramaki, za kojeg se također odlučuje velik broj korisnika aplikacije Glovo u Hrvatskoj. Slijede ih drugi kao što su Nigiri, Hosomaki ili Futomaki. Što se tiče sastojaka, najpopularniji su losos, tuna i avokado, ali svoje mjesto imaju i ostali sastojci poput krastavaca i škampa (čak se i piletina pojavljuje kao opcija za one koji ne vole ribu).

Prema podacima, netko je u Hrvatskoj tijekom 2022. godine naručio 313 komada sushija (u različitim narudžbama). Ali ako analiziramo koji su korisnici potrošili najviše: netko u Zadru potrošio je oko 115 eura, na jednu narudžbu sushija, a korisnik aplikacije Glovo u Splitu je potrošio nešto više od 1000 eura na različite narudžbe sushija tijekom godine.

VIDEO Rajčice vam brzo omekšaju nakon kupnje? Evo gdje biste ih trebali pohraniti da ostanu svježe i ukusne

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije