Ušumama Papuka, nedaleko od Orahovice, dvanaest godina nakon pravoga rata, jučer je ponovo zagrmjelo oružje. No, umjesto ranjenika iz višesatnih bitaka, borci su se vraćali uprljani bijelim i žutim mrljama od plastičnih kuglica koje se ispaljuju iz tzv. markera, oružjem koje se upotrebljava u paintballu, sportskim ratnim igrama koje su sve popularnije i u Hrvatskoj.
Hrvatska udruga za međunarodnu razmjenu studenata prirodnih i tehničkih znanosti I.A.E.S.T.E. ove godine obilježava 50. obljetnicu uspješnog rada, pa su tom prigodom jučer hrvatski studenti iz Zagreba, Osijeka i Rijeke na Papuku priredili nesvakidašnji sportsko-ratni susret s tridesetak studenata iz Europe, SAD-a i Azije.
Nakon što su ih instruktori upoznali s terenom na kojem će se natjecati te taktikom natjecanja, studentima su podijeljena zaštitna odijela i maske. Kad je svaki ratnik dobio po 150 kuglica, buknuo je pravi rat! Nježne djevojke s markerima u ruci ubrzo su se pretvorile u borbene ratnice. Pogođeni igrač ispao bi iz igre, a ostali "preživjeli", puzeći od stabla do stabla, borili su se za protivničku zastavu.
Studentima se taj sport toliko svidio da su se u ratnim igrama na Papuku zadržali sve do kasnih popodnevnih sati. Ratovali su "Hrvatići" protiv ekipe "Ujedinjenih naroda", ali ni nakon treće borbe nije bilo pobjednika.
- U Hrvatskoj u sportskim susretima paintballa sudjeluje petstotinjak članova u dvadesetak klubova, pa pripremamo i osnivanje Hrvatskog paintball saveza. Radi se o vrlo eksplozivnoj i korisnoj sportskoj igri u kojoj mogu sudjelovati i obitelji, a treba reći da je, zbog visokog stupnja zaštite i kvalitetne opreme, ozljeđivanje u tom sportu manje nego u badmintonu - kaže Goranko Breznin, međunarodni sudac u paintballu i jedan od organizatora jučerašnjeg susreta.
Dragutin Šantoši