Je li Ivan Turudić, sudac i predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, pretjerao kada je iznio svoje političke stavove i promišljanja u intervjuu Večernjem listu? Suci imaju pravo na javne nastupe i vlastite stavove, no zabranjeno im je članstvo u političkim strankama, kao i bavljenje političkom djelatnošću. Uđu li u političke vode, prema Zakonu o državnom sudbenom vijeću, može se protiv njih pokrenuti stegovni postupak i kazniti ih za nanošenje štete ugledu suda i sudačke dužnosti.
Bespuća neznanja
Prema dosadašnjim reakcijama, podosta je mišljenja da je zakoračio u polje političke djelatnosti.
Turudićevi stavovi da je HDZ bio odlučujući u stvaranju hrvatske države, pohvalne riječi o predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku te niz kritika na račun Vlade i posebice premijera Zorana Milanovića, za kojeg je rekao da "pluta bespućima svog neznanja i bahatosti, da je istodobno boljševik i monarh, i da nitko više ne napada pravosuđe nego on", zatim izjava da nije otišao u Knin jer bi i on ondje zviždao, kao i kritika predsjedniku Republike Ivi Josipoviću što mu je Saša Perković savjetnik, nisu dobro primljeni kod predsjednika Josipovića, osudili su ih odvjetnici Anto Nobilo i bivši predsjednik Vrhovnog suda Krunislav Olujić te bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt.
U obranu suca Turudića stao je predsjednik Udruge hrvatskih sudaca Đuro Sessa koji kaže da i sam smatra da premijer Milanović napada sudstvo.
No, jedina osoba čije mišljenje ima pravu težinu jer je ovlaštena pokrenuti stegovni postupak protiv suca, bez reakcije je. Riječ je o predsjedniku Vrhovnog suda Branku Hrvatinu koji je na godišnjem odmoru. Hrvatin se javio na naš poziv, rekao je da je čuo za intervju objavljen u nedjelju, ali da ga nije pročitao.
– Kada se vratim u Zagreb, a to će biti idućeg ponedjeljka, pročitat ću što je sudac Turudić rekao te potom procijeniti trebam li, i kako, reagirati – rekao je Hrvatin.
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić kaže da nema nikakve zakonske mogućnosti za reakciju.
– Suci po Ustavu samostalno odlučuju o imenovanju, napredovanju, premještaju, razrješenju i stegovnoj odgovornosti sudaca i predsjednika sudova. Ministar u ovom slučaju nema nikakve ovlasti – kaže ministar Miljenić.
Nastavlja tumačiti da su u njegovoj nadležnosti samo poslovi iz djelokruga sudske uprave, a u ovom slučaju u pitanju je politički istup suca. Ipak, iz Ministarstva pravosuđa poručuju da bi sucu Ivanu Turudiću bilo bolje primiti se posla jer je predsjednik županijskog suda s najviše neriješenih predmeta, a pod njegovom je ingerencijom i općinski sud koji je hrvatski rekorder po broju neriješenih sudskih spisa.
Nije politički obojen
Turudić kaže da ne žali ni zbog intervjua ni zbog ijednog izrečenog stava. Smatra da njegov istup nije politički obojen, a u odnosu na kritike aktualnoj vlasti kaže da su Milanović i Milorad Pupovac prvi počeli napadati sudstvo. Predsjednika Josipovića pita gdje je tada bio s obzirom na svoju ustavnu ulogu po kojoj se treba brinuti za usklađeno djelovanje vlasti.
Na primjedbu o neriješenim predmetima na sudu na kojem radi Ivan Turudić odgovara da taj sud istodobno riješi najviše predmeta. Zagrebački uskočki suci, kaže, riješe predmeta koliko svi suci u preostala tri uskočka suda zajedno.
>> 'Nisam otišao u Knin da ne bih zviždao. Zar su trebali pljeskati nekome kome ne vjeruju?'
Nije tajna da Jospvić u 5 godina nije baš ništa napravio,sad se osjeća ugrožen jer se pojavljuju ljudi koji su spremni tražit promjene.