gospodarstvenici u strahu

Hrvatska analitičarka: Nakon 1. listopada pred nama se doslovce otvara ponor

Osijek: Saponia, vode?a tvornica u regiji koja bilježi uspješno poslovanje
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
1/4
21.07.2022.
u 11:53

Analitičari upozoravaju da su mjere koje zasad stižu u osnovi populističke te da tek očekuju konkretnija i ozbiljnija rješenja, no zabrinuti su što se njihovo osmišljavanje odvija usporeno, jer je već sada poduzetnicima potrebna informacija pod kojim uvjetima će poslovati u drugom dijelu godine

Nakon objave kriznog plana Europske komisije za rješavanje problema hrvatski gospodarstvenici ne kriju da su sada u još većem strahu. Iz njihovih redova stižu informacije kako im već sada na stol dolaze ugovori za višestruko veće iznose ugovora za opskrbu i plinom i strujom za iduću sezonu. 

"Najave povećanja cijene plina za industriju su dramatične. Naše tri tvornice, Saponia, Kandit i Koestlin u ovom trenutku prikupljaju ponude za plin za sljedeće ugovorno razdoblje, od jeseni, a cijene koje dobivamo čak su sedam puta veće od cijena po kojima smo kupili plin koji trenutačno trošimo. Prema tim cijenama, za navedene tri tvornice umjesto dosadašnjih 10 milijuna kuna godišnje za plin bismo morali bismo platiti čak 70 milijuna kuna! Znači, samo za trošak plina morali bismo izdvojiti dodatnih 60 milijuna kuna, a to nije jedina ulazna cijena koja je jako porasla", ističe Dajana Mrčela, predsjednica Uprave Saponije i predsjednica nedavno osnovane Udruge prerađivačke industrije i djelatnosti u tehnologiji (UPIDuT), piše Poslovni dnevnik.

"Naše tvornice ne mogu proizvoditi bez plina, i mi nismo jedini. Gotovo cjelokupna prerađivačka industrija, a svakako članice UPIDuT-a s kojima smo razgovarali ovih dana, suočavaju se s istim scenarijem. Većina prerađivača, naime, ima plin ugovoren do 1. listopada ove godine i nakon toga se pred nama doslovce otvara ponor”, zvuči obeshrabrena poruka Dajane Mrčela, koja potvrđuje i informacije iz redova poduzetnika kako eksponencijalno rastu i troškovi električne energije. Cijena je, kaže, već sada tri puta veća, a osim toga, gospodarstvo, kao i građani, plaćaju i veći trošak goriva.

Takav skok cijena, upozorava Dajana Mrčela, ugrožava sve proizvođače i prerađivače te trebamo pomoć i intervenciju države, odnosno zaštitu kroz razumnu cijenu energenata i za gospodarstvo, uključujući ovaj put svakako i velike gospodarske subjekte, koji ove poremećaje više ne mogu apsorbirati sami bez ozbiljnih posljedica po stabilnost poslovanja.

U prošlom paketu mjera za ublažavanje rasta cijena energije koji je Vlada donijela u ožujku, naime, jedina mjera koja se odnosila na gospodarstva bili su vaučeri za plin, ali su njima bili obuhvaćeni samo mali i srednji poduzetnici, ne i veliki proizvođači, koji u pravilu ulaze među veće potrošače.

"Golemo povećanje troška energenata nikako ne možemo prenijeti na cijene gotovih proizvoda, jer bi povećanja cijena bila dvoznamenkasta, a to bi generiralo dodatnu inflaciju i pritisak na sve potrošače naših proizvoda i učinilo nas potpuno nekonkurentnima na domaćem i stranim tržištima jer naša globalna konkurencija takvih povećanja cijena zasad nema”, ističe Dajana Mrčela, poručujući da su kao predstavnici industrije spremni sjesti s Vladom i resornim tijelima, prikazati projekcije i ponuditi naše iskustvo i ekspertizu kako bismo zajednički našli rješenje o kojem de facto ovisi opstanak hrvatske prerađivačke industrije.

O novim poskupljenjima koja čekaju i gospodarstvo i kućanstva zasad se službeno šuti, no nema sumnje da će biti dramatična i neizbježna. Osim Putina i ruskih izvora plina na koje se Europa silno oslanja, dodatna je otegotna okolnost i suša koja smanjuje hidropotencijale. Najave kako će Rusija nastaviti puštati određene količine plina u Europi uzima se s nevjericom, pa se uredbom Komisije predlaže da se kao dobrovoljni cilj postavi najmanje 15-postotno smanjenje uporabe plina u odnosu na prosječnu potrošnju posljednjih pet godina.

Usvoji li se jučer predstavljeni plan kodnog imena “štedi plin za sigurnu zimu”, do rujna članice EU trebaju u svojim nacionalnim planovima za hitne slučajeve opisati kako planiraju postići dobrovoljne rezove, a na lokalnim razinama provodit će kampanje kako štedjeti na grijanju, smanjiti uporabu plina u termoelektranama i poticati svako prebacivanje na čistije energente.

Prijedlog Komisije razmatrat će se početkom idućeg tjedna na sastanku Vijeća za energiju 26. srpnja, na kojemu sudjeluju ministri zemalja članica EU nadležni za energetiku. Inače, u objavi Komisije o ovom planu aktivnosti prioritet se daje zaštiti kućanstava, no ostavlja se prostor i za privremeni krizni okvir državne pomoći za industriju i poticaj štednji plina.

Na tom tragu stižu i najave prvih prijedloga koje će iznijeti Vladi hrvatski poslodavci. Iz HUP-a se, zasad neslužbeno, čuje da spremaju paket prijedloga koje smatraju realnim i misle da im se u ovoj situaciji može olakšati golem financijski udar na poslovanje.

Među ostalim, u njihovim prijedlozima naći će se ograničavanje cijene struje koja se obračunava poduzetnicima, smanjenje trošarina i mrežarina, kao i naknada za obnovljive izvore, a jedna od mjera na njihovu popisu biti će i smanjenje osnovice poreza na dobit za iznos troška poskupljenja struje.

Analitičari upozoravaju da su mjere koje zasad stižu u osnovi populističke, da tek očekuju konkretnija i ozbiljnija rješenja, no zabrinuti su i što se njihovo osmišljavanje odvija usporeno jer je već sada poduzetnicima potrebna informacija pod kojim uvjetima će poslovati u drugom dijelu godine i kako će osmisliti vlastite krizne programe.

Video: Grijanje je sve skuplje: Nijemci će ugasiti radijatore i ići pod deku

 

Ključne riječi

Komentara 1

CH
Changi
12:31 21.07.2022.

Opet senzacionalizam i sijanje straha od vas tzv. novinara. Žena nije ekonomska analitičarka, nego direktorica Saponije i kuka iz svog kuta gledanja. Vjerojatno opravdano, ali gladni nećemo biti niti se survati u ponor. Dobro će nam doći da malo smršavimo ne jedući slatkiše, koji će očito poskupiti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije