Nakon službenog posjeta Iranu, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pojavila se neočekivano u Afganistanu. Posjet je bio nenajavljen, očito iz sigurnosnih razloga, a predsjednica je, uz pratnju ministra obrane Josipa Buljevića, prvo posjetila pripadnike hrvatskog vojnog kontingenta. Iz Ureda predsjednice najavili su kratak posjet Mazar-e-Sharifu gdje se nalazi većina našeg kontingenta, te Kabulu gdje će predsjednica razgovarati s afganistanskim dužnosnicima, zapovjedništvom misije “Odlučna potpora” te predstavnicima UN-a i NATO-a. Grabar-Kitarović je nakon susreta s našim vojnicima u izjavi za HRT kazala da je povod njezina dolaska u posjet našim vojnicima skora 25. obljetnica osnutka ZNG-a, dakle Oružanih snaga, “koje su izrastale u Domovinskom ratu i oslobodile RH, a sada u raznim dijelovima svijeta, posebno ovdje u Afganistanu, održavaju mir i pomažu afganistanskim snagama u njihovoj daljnjoj obuci i borbi protiv terorista i svih oblika ustanika”.
Povećani gubici
Naši se vojnici neprekidno nalaze u Afganistanu već 13 godina, a u 6-mjesečnim misijama bile su tisuće vojnika. Misija ISAF-a je završena 2014., a u našem kontingentu znalo je boraviti i gotovo 400 vojnika. Nakon toga otpočela je misija “Odlučna potpora”, a naši u njoj sudjeluju obučavajući afganistanske snage, nema borbene misije, a broj vojnika je značajno smanjen. Trenutačno je ondje 4. HRVCON, zapovijeda mu brigadir Mato Matanović, a kontingent čine ukupno 103 pripadnika. Uz 81 pripadnika OSRH, u njemu su i predstavnici zemalja Atlantske povelje, 17 iz Crne Gore, dva iz Albanije, dva iz BiH i jedan iz Makedonije. Posjet predsjednice, međutim, najavljuje promjene, jer će RH, kako planira Vlada, odustati od daljnjeg smanjivanja broja naših pripadnika u Afganistanu. Vlada RH mijenja Odluku o sudjelovanju pripadnika OS RH u misiji “Odlučna potpora”, kojom je bilo predviđeno daljnje smanjenje brojčanog angažmana, počevši od srpnja 2016. godine. U obrazloženju stoji da dolazi do pogoršanja sigurnosne situacije u Afganistanu. Usporedo sa smanjivanjem potpore snaga NATO-a Afganistanskim nacionalnim obrambenim i sigurnosnim snagama (ANDSF), talibani/pobunjenici pojačali su pritisak na ANDSF nanoseći mu sve veće gubitke.
Skup u Istanbulu
Dodatno se pojavila i potreba proširenja spektra pomoći NATO-a afganistanskim snagama sigurnosti s ciljem smanjenja ugroze i od tzv. ISIL-a. Dakle, NATO traži privremeno zaustavljanje smanjivanja snaga. Vlada planira u misiju od 1. srpnja do 31. prosinca 2016. uputiti do 95 pripadnika OS RH (sada 81 plus 22 iz susjedstva), uz mogućnost rotacije. Govoreći o promjeni u broju naših vojnika, ministar Buljević je za Večernji rekao da će se to još vidjeti te naglasio da su vrhovna zapovjednica i on željeli “početi obilježavanje 25. obljetnice osnivanja ZNG-a simbolično upravo u Afganistanu gdje su naši vojnici najizloženiji”. Buljević je dodao kako o našim vojnicima sluša samo pohvale te da su ponosni i zadovoljni zbog toga. Ovo je drugi posjet predsjednice Grabar-Kitarović Afganistanu, prije godinu dana bila je u prvom službenom posjetu kao predsjednica RH, a i prije toga nekoliko puta dok je radila u NATO-u. Predsjednica iz Afganistana odlazi u Tursku. Na poziv glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona i predsjednika Turske Erdoğana, u ponedjeljak i utorak, 23. i 24. svibnja, sudjelovat će na Svjetskom humanitarnom sastanku na vrhu u Istanbulu.
Jedna najobičnija američka pudlica.