U Krapini više nema kultne Pivnice. Doduše, već je nekoliko godina zatvoreno to mjesto u samom srcu grada, ali ovih je dana nestala i doslovno. Na njenom će mjestu jedan trgovački lanac otvoriti svoju trgovinu kozmetikom, dok bi na katu trebao osvanuti stambeni prostor, a investitor je Aquae Vivae iz Krapinskih Toplica, čiji je vlasnik Dragutin Plahutar.
Rušenje Pivnice među Krapinčanima nije izazvalo neku veliku 'gungulu', sve dok nije srušeno i pročelje. Kako je moguće da se u staroj jezgri povijesnog grada sruši cijela zgrada pitali su se građani, pa smo i mi isto pitali gradonačelnika Zorana Gregurovića.
Opasnost za statiku
- Investitor je dobio suglasnost konzervatora jer zgrada gotovo da i nije imala temelja te su uočene pukotine koje bi mogle s vremenom postati opasne za čitavu statiku zgrade, rekao je Gregurović, dodavši da Grad nije imao ništa s time, ali da sve treba biti gotovo do Dana grada u prosincu. Potvrdio nam je to i Dragutin Plahutar, koji nam je dao pismeno obrazloženje nadzorne inženjerke Gordane Habajec.
- Utvrđeno je da na većem dijelu zgrade nema temelja. Zato je predloženo da se radi sigurnosti uklone nastali zidovi, kako ne bi predstavljali opasnost za zaposlene na gradilištu, a i da se ne bi u slučaju oluje sami srušili - stoji u obrazloženju u kojem se dodaje da su postojeći temelji izvedeni od cigle i kamena, gdje je cigla istrunula te su među kamenom nastale praznine. - Prije rušenja potrebno je bilo iscrtati sve profilacije na fasadi, kako bi se kod izvedbe nove fasade ponovili identični detalji - zaključila je nadzorna inženjerka Habajec.
Poziv inspektorice
U Konzervatorskom odjelu u Krapini rekli su nam da je investitor dobio dozvolu za rekonstrukciju i dogradnju, međutim pročelje je trebao ostaviti. - Ali onog dana kada se rušio i prvi zid dobili smo poziv nadzorne inženjerke. Izašli smo na teren i uvjerili se da je zid popucao i ne bi izdržao - rekli su nam, dodavši da će se izraditi dopuna dokumentacije kako bi se izgradila zgrada identičnog pročelja.