ZDRAVSTVO 24-satni inzulin "lantus" još nije na listi lijekova ZZO -a u HN županiji

Inzulin po nacionalnosti!?

bih_inzu_tx.jpg
import
13.09.2005.
u 18:44

MOSTAR - Iako se revolucionarni 24-satni bazalni inzulin "lantus", koji je desecima tisuća dijabetičara i u Bosni i Hercegovini pobudio nadu u bolje reguliranje svoje bolesti, i na hercegovačkom farmaceutskom tržištu pojavio prije oko godinu dana, još nije na listi lijekova Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanske županije. Čak ni unatoč činjenici kako je u zabrinjavajućem porastu i broj djece oboljele od šećerne bolesti tipa 1, znači ovisnika o inzulinu, koji se javljaju u Kliničku bolnicu Mostar. Porast je broja oboljele djece od dijabetesa posebno zabilježen ove godine, gdje je u samo prvih šest mjeseci zabilježeno trostruko više novooboljelih nego u dosadašnjeg godišnjem prosjeku.

Kako doznajemo od spec. kliničkog farmakologa dr. Mire Gubeljića, predsjednika Povjerenstva za lijekove u Kliničkoj bolnici Mostar, Zavodu je iz bolnice već dato mišljenje o potrebi uvrštavanja toga lijeka na županijsku listu.

(Ne)pravedni kriteriji
No, za dvadeset mostarskih dijabetičara (deset iz istočnog i deset iz zapadnog dijela grada, kako nam kažu u gradskim ljekarnama), "lantus" je ipak besplatan (uz plaćanje participacije od 1 KM). Mnogi stoga smatraju da su u Mostaru i dijabetičari podijeljeni po nacionalnoj osnovi.

Liječnici na Odjelu za interne bolesti Kliničke bolnice Mostar kažu, nisu određivali pacijente za taj status, niti znaju po kojim je to kriterijima urađeno, već je sve riješeno na relaciji Zavod zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanske županije - tvrtka Aventis koja je lijek i plasirala na tržište.
I dijabetologinja na Odjelu za dječje bolesti Kliničke bolnice Mostar dr. Željka Bilinovac potvrdila nam je kako djeca dijabetičari iz Hercegovačko-neretvanske županije, njezini pacijenti, još uvijek moraju plaćati "lantus".

- Istina, tvrtka Aventis donirala je određenu količinu tog inzulina, on je podijeljen djeci, ali je donacija već odavno potrošena - kaže dr. Bilinovac.
Ističe kako se za besplatan 24-satni inzulin "lantus" u HNŽ-u bore i u Udruženju roditelja i djece oboljele od dijabetesa u Mostaru, na čelu s Manjom Jurčić.   

Bez recepta
Nerijetko se događa i da se "lantus" traži u ljekarnama bez recepta i liječničkog odobrenja. Mnogi ga, posebno mlađi pacijenti, žele kupiti "jer su čuli da je dobar i da djeluje 24 sata...". Liječnici upozoravaju kako ljekarne taj inzulin (cijena "lantusa" od 100 mg je gotovo 100 KM) ne bi smjele prodavati pacijentima "na svoju ruku", jer on ne odgovara svakom organizmu, a niti broj uzetih jedinica lijeka. Nedopustivo je, stoga, upozoravaju specijalisti, da pacijenti sami "ordiniraju".
- Naše pacijente terapija "lantusom" stoji oko 30 KM mjesečno, a uz taj lijek obično oni moraju uzimati i kristalni inzulin tri puta dnevno prije obroka - objašnjava dr. Gubeljić.

Prednosti "lantusa"
Iako ima naziv 24-satni inzulin, dnevna terapija samo njime dostatna je tek za oko jedan posto dijabetičara, dok ih čak 99 posto mora uzimati dodatno i kristalni inzulin. Liječnici kažu da prednost "lantusa" nad ostalim inzulinima i nije toliko velika, osim što je on stvarno taj koji 24 sata "pokriva" bazalni metabolizam, odnosno kontinuirano djeluje, a pacijenti se više ne boje hipoglikemije.
A da su i dijabetičari u Federaciji Bosne i Hercegovine u neravnopravnom položaju, govori i - besplatan "lantus", primjerice u susjednoj Zapadnohercegovačkoj županiji, koji je uvršten na listu lijekova tamošnjeg županijskog zavoda.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije