PREMIJER NAJAVIO ISPRIKU

Istraživanje Vlade pokazalo visoku stopu smrtnosti djece u domovima Katoličke crkve

Ireland publishes outcome of inquiry into church-run Mother and Baby Homes
Foto: Clodagh Kilcoyne/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/2
12.01.2021.
u 18:45

Premijer Micheal Martin službeno će se ispričati te će pružiti financijsku podršku i predložiti zakone koji nalažu iskopavanja, ekshumaciju i, gdje je to moguće, identifikaciju posmrtnih ostataka, navodi vlada u priopćenju.

Tisuće djece umrle su u dječjim domovima kojima je u razdoblju od 1920-ih do 1990-ih upravljala irska Katolička crkva, navodi se u istraživanju objavljenom u utorak, u kojemu se "užasavajuća stopa smrtnosti" povezuje s nehumanim životnim uvjetima.

Izvještaj koji je obuhvatio 18 takozvanih "Domova za majke i djecu", gdje su mlade trudnice desetljećima bile izolirane od društva, posljednji je u nizu vladinih dokumenata koji razotkrivaju neka od najmračnijih djela Katoličke crkve.

Rodbina žrtava tvrdi da su bebe zlostavljane jer su ih rodile neudate žene koje su, kao i njihova djeca, predstavljale mrlje na imidžu Irske, zemlje pobožnog katoličkog stanovništva.

Vladini podaci pokazuju da je stopa smrtnosti djece u domovima u kojima su deseci tisuća žena, uključujući i one silovane, bile poslane na porod, iznosila pet puta više od stope smrtnosti djece rođene u obiteljima s vjenčanim roditeljima.

Premijer Micheal Martin službeno će se ispričati te će pružiti financijsku podršku i predložiti zakone koji nalažu iskopavanja, ekshumaciju i, gdje je to moguće, identifikaciju posmrtnih ostataka, navodi vlada u priopćenju.

"Izvještaj jasno pokazuje da je u Irskoj desetljećima bila prisutna zagušujuća, represivna i mizogina kultura sa sveprisutnom stigmatizacijom neudanih majki i njihove djece", izjavio je ministar Roderic O'Gorman.

Istraga je pokrenuta prije šest godina nakon što je dokaze o masovnom groblju u Tuamu otkrila lokalna povjesničarka Catherine Corless koju su progonila sjećanja iz djetinjstva na mršavu djecu iz doma.

Posmrtni ostaci više od 800 djece (od novorođenčadi do trogodišnjaka) pokopani su između 1925. i 1961. godine u samo jednom od "Mother and Baby Homes", zabilježeno je u izvješću iz 2017. godine.

Ukupno je umrlo oko 9000 djece, a stopa smrtnosti iznosila je 15 posto, potvrđeno je u izvješću u utorak. Ugled Crkve u Irskoj narušen je nizom skandala kao što su pedofilija, zlostavljanja u sirotištima i prisilna posvajanja te je tijekom prvog Papinog posjeta toj državi, 2018. godine, papa Franjo molio za oprost.

Komentara 3

Avatar NenadNikolic
NenadNikolic
19:14 12.01.2021.

Irska katolička crkva je stoljećima bila jedan od stupova protiv kolonijalne okupacije Irske od strane Engleza. Naprosto je tužno što se dešavalo u irskim crkvenim institucijama s neudatim majkama i njihovim bebama. Među tim majkama bilo je i nesretnih redovnica.. U posljednjih 50 godina objavljeni su brojni dokumenti o tom sumornom dobu ogromne smrtnosti i beba i majki, uključivši i dokumentarne i igrane filmove. Katolička crkva u Irskoj je pala s preko 88 posto udjela katoličkih vjernika u ukupnoj populaciji na danas ispod 20%. Katoličkim vjernikom se u Irskoj (za potrebe ove statistike) smatra osoba koja barem jednom tjedno ide u katoličku crkvu. U Irskoj žene nisu dugo imale niti pravo glasanja na izborima.

BE
Beskucnik
20:42 12.01.2021.

1850 ih u Irskoj je od gladi umrlo 1.5 mil ljudi , Englezi su unistavali Irsku i raseljavli , u zemlji gdje su Englezi bili velwposjednici a osim krumpira ne raste kukuruz psenica slabo uspjeva , jabuke i kruske samo na jugu , rajcica i povrce ne uspjeva , u to vrijeme je u bogatoj Slavoniji u obitelji umiralo svako 5 djete , od tuberkuloze , ospica , gripe itd, to vrijeme je vrijeme borbe za nezavisnost , 1. Sv rata , recesije 1920 ih i plus Englezi

BA
Barbasmora
07:22 13.01.2021.

To je samo zato jer Bogu tribaju pošteni kršcanski andjeli! Istragu bi tribala vodit RKC crkva, koja je blizu Bogu! Mozda može tu pomoč nas svetac Kosić!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije