USKORO REFERENDUM

Italija odobrila prvi slučaj potpomognutog samoubojstva

FILE PHOTO: Dr Francesco Tursi, who suffered from the COVID-19, works at Codogno hospital
Foto: Flavio Lo Scalzo
1/3
23.11.2021.
u 18:35

Mario (43) je vozač kamiona koji je postao tetraplegičar prije deset godina nakon prometne nesreće u kojoj mu je slomljena kralješnica

U Italiji je odobren prvi slučaj potpomognutog samoubojstva koje je dosad bilo kažnjivo s 5 do 12 godina zatvora, priopćila je u utorak Udruga Luca Coscioni.

Mario, što je pseudonim, "napokon je dobio mišljenje Etičkog odbora koji je, nakon provjere njegova stanja koju je obavio tim liječnika specijalista (...), potvrdio da ispunjava kriterije za legalan pristup potpomognutom samoubojstvu", navodi se u priopćenju te udruge koja se zauzima za legalizaciju potpomognutog samoubojstva u Italiji.

Talijanski zakon trenutačno kažnjava pomaganje u samoubojstvu kaznom od 5 do 12 godina zatvora, ali je Ustavni sud 2019. uveo iznimku za "pacijente koje se lijekovima održavaju na životu (...) a boluju od teške bolesti koja je uzrok tjelesne i duševne patnje koja se smatra nepodnošljivom i koji su potpuno sposobni donositi slobodne i svjesne odluke".

Mario (43) je vozač kamiona koji je postao tetraplegičar prije deset godina nakon prometne nesreće u kojoj mu je slomljena kralješnica.

Više puta je od zdravstvenih vlasti u pokrajini Marcheu (u središtu zemlje), gdje živi, tražio odobrenje za potpomognuto samoubojstvo koje mu je bilo uskraćeno sve dok se u slučaj nije uključio odvjetnički tim Udruge Luca Coscioni.

"Laknulo mi je, ne osjećam više napetost koja se gomilala svih ovih godina", reagirao je Mario, prenosi udruga.

Način i vrijeme potpomognutog samoubojstva još treba odrediti.

Odluka Ustavnog suda iz 2019. potresla je Italiju, zemlju s jakom katoličkom tradicijom, gdje je ugled Crkve veoma velik.

No sud je ostavio pravni vakuum proglasivši nezakonitim isključivo članak kaznenog zakona koji kažnjava osobe koje sudjeluju u potpomognutom samoubojstvu, nabrajajući uvjete koje treba ispuniti da bi bio zakonit.

No zakonodavac još nije donio poseban zakon u koji bi ta odluka bila unesena, pa je Udruga Luca Coscioni organizirala peticiju za raspisivanje referenduma o zakonu o eutanaziji u Italiji koja je prikupila više od 750.000 potpisa.

Referendum, za koji treba najmanje 500.000 potpisa, treba izmijeniti zakon o zabrani potpomognutog samoubojstva. Referendum bi se mogao provesti već 2022.

>> VIDEO Liječnik iz KBC-a Split: Tko ne vjeruje, može doći u bolnicu, cijelo prizemlje i drugi kat pretvoreni su u intenzivnu

Komentara 6

SU
sunce12345
23:29 23.11.2021.

Doktori odobravaju smrt,a onda kao kmeče za umrlim od korone...Kako ne biti zbunjen?

DU
Deleted user
19:07 23.11.2021.

Tamo za referendum treba 500.000 potpisa, a mi imamo 15x manje stanovnika nego oni. U odnosu na njih, to bi kod nas bilo 33.333 stanovnika. Čitam da je kod nas ovaj zadnji zahtjev za referendum propao jer nije skupljeno 368.867 potpisa. Zašto onda naši ne ustraju na promjeni zakona, a ne da svakih par godina idu sa nekakvim referendumom? Zato nikada ništa ne uspije niti će uspjeti. Bitno da nas oni ubjeđuju da hoće. Ajoj, joj.

DU
Deleted user
20:46 23.11.2021.

Mozda se izglasa zakon o zakonitoj likvidaciji necjepljenih

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije