Magentska rezonancija nam je luksuz, imamo je samo u privatnom sektoru. Nadam se da će i naše zdravstvo biti jednog dana na vašoj razini – opisuje dojmove Duduetsang Mosikari, studentica medicine iz Bocvane koja uz troje svojih kolega čini prvu skupinu tamošnjih mladih liječnika na edukaciji u hrvatskim bolnicama i sveučilištima. Njihov dolazak znači i nastavak suradnje Hrvatske s tom zemljom u kojoj se trenutačno gradi najmodernija afrička bolnica i koja je već otvoreno pozvala hrvatske liječničke da tamo nastave karijeru.
Došli smo učiti
Nedostaje im liječnički kadar, plaće su bitno veće no u nas pa kirurzi, recimo, zarađuju šest tisuća eura, cijene su povoljnije, a država daruje zemlju – kazali su hrvatski studenti medicine koji su prošle godine probili led i praksu odradili u bocvanskim bolnicama. HIV je tamo glavni javnozdravstveni problem, rekli su Frane, Vicko i Jamal, opisujući Bocvanu kao bogatu zemlju u ekspanziji i drugu najveću izvoznicu dijamanata u svijetu.
Danas su ovamo došli njihovi kolege i s Duduetsang, koja nam kaže da je zovemo Dudu, susreli smo se u Specijalnoj bolnici Sveta Katarina dok se s kolegama pripremala za ulazak u operacijsku salu. Najprije su gledali transplantaciju mezenhimalnih matičnih stanica koje će regenerirati hrskavicu koljena pacijentu, što je tehnologija koja je prošle godine imala svoju hrvatsku premijeru upravo u spomenutoj bolnici.
– Došli smo zato što je, u usporedbi standarda Europe i Bocvane, ovdje sve puno naprednije i puno ćemo naučiti – poručuje Thuto, jedini mladić koji će u četvrtak s tri kolegice edukaciju nastaviti u Dječjoj bolnici Srebrnjak.
Kako kaže njihov domaćin prof. dr. sc. Dragan Primorac, ovaj je posjet rezultat posebnog sporazuma s bocvanskim sveučilištem i nakon Katarine i Srebrnjaka ovoj četvorki slijede posjeti Zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar te medicinskim fakultetima u Splitu i Osijeku. Hrvatsko iskustvo trajat će dva mjeseca, a cilj je, objašnjava prof. Primorac, pokazati im znanje i tehnologiju te u konačnici izvesti hrvatski “know-how”.
Prijateljska atmosfera
Prva je to grupa budućih liječnika iz jedne od najrazvijenijih afričkih zemalja čijem je sveučilištu cilj postati centar izvrsnosti za medicinu i forenzičke znanosti, a prof. dr. Branko Cavrić imenovan je savjetnikom tamošnjeg rektora dr. Thaba Faka.
Dudu, Thuto, Precious i Wedu redom ističu prijateljsku atmosferu koja ih je dočekala u Hrvatskoj.
Hejteri i mracnjacki mediji stalno isticu "zaostatke" Hrvatske za USA , Njemackom...a sto se tice dostupnosti zdravstva mi smo medju prvih 10 drzava svijeta ! I na drugim podrucjima pripadamo medju 20 % najnaprednijeg dijela covjecanstva...samo, kod nas dominiraju snage kojima je ocito glavni cilj proizvodjenje osjecaja da smo najgori, najnazadniji...cilj je deprimirati hrvatski narod, a zbog razlicitih interesa...naravno da problema ima,prostora za napredak ima. Uvijek toga ima. Ali samo kuditi, gaditi, komparirati nas samo sa stoljetnim svjetskim vladarima a ne objasnjavati narodu da smo za 80 % planete mi Amerika, je zlocin prema ovom narodu jer umjesto nade daje mu frustracije...inace, bas su simpa ovi iz Bocvane. Treba vise takvih dovoditi i tako pomagati tim narodima.