Nastavljen je projekt zbrinjavanja pasa iz romskih naselja u Međimurju. Od početka studenog iz čakovečkog naselja Kuršanec u sklonište Azil Prijatelji Čakovec, koji provodi ovaj projekt, smještena su 43 odrasla psa i 87 štenadi među kojima je 25 imalo parvovirozu.
– Nažalost, više od pola ih je umrlo. Mnogi psi imaju šugu ili demodex. U naselju je ostalo 78 pasa koji su u dogovoru s vlasnicima cijepljeni protiv bjesnoće i mikročipirani, a naknadno su vlasnici u sklonište predali još pet pasa. Među psima koji su ostali u naselju je tridesetak muških pasa koje treba kastrirati i osam kujica čiji vlasnici ne pristaju na kastracije. Zbog toga se nadamo da će veterinarska inspekcija žurno odraditi svoj posao kako se za nekoliko mjeseci ne bi ponovilo sve što smo sad sredili. Ako inspekcija odradi svoj posao kako bi se poštovala Naredba Ministarstva poljoprivrede za kontrolom razmnožavanja pasa u romskim naseljima Međimurja, moći ćemo reći da smo konačno jedno naselje doveli potpuno u red – kažu u skloništu. Naravno, sve to uz jedan uvjet – da ne dovlače nove pse.
Psi koji su ostali u naselju imaju donekle podnošljive uvjete držanja. Neki psi su na lancu, za njih su nabavili dulje lance i kućice, više od toga nisu mogli. No, i psi koji su ostali u skloništu trebaju dodatnu njegu i bolju hranu, a skloništu trebaju ručnici, deke, drva za grijanje. Troškovi cijepljenja protiv zaraznih bolesti te liječenja svih bolesnih samo za mjesec dana iznosili su više od 50.000 kuna, a to Ministarstvo ne pokriva. U ostalih 11 naselja očekuje ih još oko 700 pasa.
Pomoći im možete i donacijom na HR3323400091116025375, ZEU Prijatelji životinja i prirode, paypal: info@prijatelji-zivotinja.org, a hranu im možete donijeti i u sklonište na adresi Tome Bratkovića 3 u Čakovcu. Najpotrebnija im je hrana za štenad.
Pod hitno povećati socijalna davanja za pse u romskim naseljima. Pošto psi ne mogu biti nosioci socijalnih prava, te iste novce isplatiti stanovnicima naselja, a na radost obližnjih kockarnica i krčmi.