Napad na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji posljednjih dana u središtu je zanimanja svjetske javnosti. Svi se pitaju može li doći do eskalacije sukoba koji bi doveo do rata na Bliskom istoku.
Isto tako, sa zanimanjem se prati situacija na svjetskom tržištu te kretanje cijene nafte koja bi kao posljedica krize mogla porasti.
O tome smo u studiju Večernji TV-a razgovarali s našim novinarom Hassanom Haidarom Diabom.
– Sukob Saudijaca i Hutija traje već nekoliko godina. A dolaskom na vlast princa Saudijske Arabije Mohammada bin Salmana zaoštrila se situacija On je vjerovao kako će ih brzo uspjeti savladati, no Hutije pomažu Iranci. Stoga postoje pretpostavke kako Hutiji nisu bili u stanju izvesti napade na naftna postrojenja već iza toga stoje Iranci. A možda i Irak – kazao je Haidar Diab.
Svijet se pribojava vojne intervencije i ratnog sukoba.
– U svakom slučaju Iranci su spremni na odgovor ako dođe do vojne intervencije Saudijske Arabije ili SAD-a. No, Donald Trump je nepredvidiv. Prvo je rekao da drži prst na obaraču, a potom je ustvrdio kako nikad nije rekao da će braniti Saudijce jer to košta. Stoga, teško je vjerovati u sukob većih razmjera – naglašava naš novinar.
Što će se događati s cijenom nafte zbog ove krize?
– Naravno da će se ovaj sukob odraziti na cijenu. Ona će sigurno rasti u sljedećim tjednima kad počnu stizati nove pošiljke. Predviđa se da bi do 1,5 kune moglo poskupjeti gorivo – zaključio je Hassan Haidar Diab.
Koje su sve sile uključene u ovaj sukob, što bi moglo dovesti do rata na Bliskom istoku te koji bi bili njegovi razmjeri, pogledajte u emisiji.
I koja to sila stoji iza napada?