Aflatoksin, koji je pronađen u mlijeku, produkt je metabolizma plijesni, a najčešće ga se nalazi na uljaricama. Dokazano je kancerogen za ljude, a rak izaziva u južnim krajevima svijeta jer je produkt metabolizma plijesni koje obitavaju u tim područjima.
– Često ga ima na kikirikiju, soji i kukuruzu – pojasnio je toksikolog prof. Franjo Plavšić s Hrvatskog zavoda za toksikologiju.
Spore plijesni su, kaže, svuda pa se taj toksin može naći i na uljaricama koje je plijesan zahvatila u skladištima i silosima.
– Iako se koriste sredstva protiv plijesni, njihove su spore svuda i unatoč mjerama opreza pronađu put do uljarice – istaknuo je toksikolog. Iako aflatoksina ima više vrsta, M1 je karakterističan za mlijeko, a u njega dolazi nakon što krava pojede stočnu hranu koja sadrži neku od uljarica, a to je najčešće kukuruz.
– Zato se u posljednje tri godine redovito testiraju namirnice na mikotoksine – tvrdi toksikolog. Pojašnjava i da takva serija mlijeka na tržište može dospjeti samo ako nisu obavljene baš sve kontrole.
Granice u kojima neka namirnica smije sadržavati određeni toksin pomno su određene i predstavljaju “bezopasnu dozu”.
– Malo povišena količina aflatoksina u mlijeku ako su je ljudi i pili svakodnevno od prosinca, ne može izazvati rak niti povećati rizik od zloćudne bolesti. Za tako što trebalo bi mlijeko piti deset do petnaest godina – rekao je toksikolog, profesor Franjo Plavšić.
>>Zbog opasnih toksina povučeno Dukatovo i Vindijino mlijeko
@iskra, otkad se proizvodi kukuruzno ulje. Imaš ga na policama gotovo svakog trgovačkog centra.