Na sjednici Vlade predloženo je da se referendum o ulasku u EU raspiše nakon potpisivanja pristupnog ugovora, a ne ranije, kako je predviđeno u Deklaraciji o temeljnim načelima pregovora za punopravno članstvo RH u EU.
- Mislimo da je to dobro kako bismo poručili javnosti da smo završili posao i ono što se od nas očekivalo - rekla je premijerka Kosor.
Parlamentarni izbori neće se održati istodobno s referendumom za ulazak u EU - odgovorila je premijerka Kosor novinarima nakon sjednice Vlade.
Naime postojala su nagađanja kako bi se to moglo istodobno obaviti.
- Referendum će se raspisati nakon potpisivanja ugovora s EU, u što kraćem roku, a u danas izmijenjenoj Deklaraciji o temeljnim načelima pregovora predviđen je rok od 30 dana - rekla je Kosor.
Izmjenom deklaracije predviđeno je i da se referendum obavi nakon potpisivanja pristupnog ugovora, a ne prije kako je do sada u Deklaraciji stajalo.
- Nadamo se da ćemo ugovor potpisati do kraja mađarskog predsjedanja, zatim bi išli u referendum, a nakon ljetne stanke u kampanju za parlamentarne izbore te istodobno i za izbore zastupnika za europski parlament.
Na početku sjednice Vlade premijerka Kosor ponovila je sve aktivnosti Vlade vezane za gospodarski oporavak koje su učinjene ovoga mjeseca. Ponovila je da se na tome intenzivno radi iako neki tvrde drugačije.
- Radi se i na investicijskim projektima, a uskoro će u vezi s tim biti i nekih novosti - dodala je premijerka.
Konačnim prijedlogom zakona o područjima i sjedištima sudova Vlada je predložila smanjenje broja županijskih sudova sa 21 na 15, a broj trgovačkih sudova spajanjem bi se smanjio sa sadašnjih 13 na sedam.
>>Oporba ignorirala sastanak s Kosor, došla samo Vesna Pusić
Van EU tokova se ne može opstat\', drugog puta za sada nema.