nužne mjere

Jakovčić: Tražim bolju zaštitu europskog meda i dodatne potpore pčelarima u EU

Foto: Ured Ivana Jakovčića
02.03.2018.
u 09:17

U Europskoj uniji ima oko 600 000 pčelara i 17 milijuna košnica koje godišnje proizvedu oko 250 tisuća tona meda - čineći EU drugim najvećim proizvođačem meda nakon Kine

Mjere za bolju zaštitu pčela, pčelinjih proizvoda i europskih pčelara te za sprječavanje uvoza lažnog meda nužne su kako bi potrošači pouzdano znali kakav im se med na tržištu EU-a nudi i jesu li ti proizvodi zdravi, kazao je europarlamentarac Ivan Jakovčić (IDS/ALDE) u raspravi na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta o mogućnostima i izazovima za pčelarstvo EU-a.

„Ovom se prigodom prisjećam kako smo, prije dosta godina, u Pazinu, u Istri, pokrenuli manifestaciju pod naslovom „Dani meda“. Toliko entuzijazma i ljubavi prema tom proizvodu i prema pčelama nisam, u svojoj dvadeset sedmogodišnjoj političkoj karijeri, ponovno susreo. To je bila rijetka prilika na jednom mjestu vidjeti toliko radosti kod izlagača i zadovoljstva potrošača“, kazao je Jakovčić.

U Europskoj uniji ima oko 600 000 pčelara i 17 milijuna košnica koje godišnje proizvedu oko 250 tisuća tona meda - čineći EU drugim najvećim proizvođačem meda nakon Kine. Med je treći najviše falsificirani proizvod na svijetu. Prema istraživanju, čak 20 posto uzoraka meda s vanjskih granica EU-a nije zadovoljavalo standarde za med Europske unije.

„Davanje potpora europskim pčelarima, proizvođačima meda, i zaštita njihovog proizvoda u sklopu nove Zajedničke poljoprivredne politike mora biti prioritet u odnosu prema pčelarskom sektoru EU-a“ , naglasio je Jakovčić.

„Bez zaštite meda i pčelinjih proizvoda nećemo, kao potrošači, znati što jedemo i je li proizvod zdrav“, upozorio je Jakovčić, podržavši mjere poticanja razvoja pčelarskog sektora koje predlaže Europska komisija.

„Želim vjerovati da će pčelarstvo, nakon 2020. godine, imati novi, povoljniji status u Europskoj uniji“, zaključio je europarlamentarac Jakovčić.

Pogledajte i doktoricu za pčele:

1/10

Komentara 1

DU
Deleted user
09:32 02.03.2018.

ako se oćes stvarno brinuti za pčele i pčelare onda pokreni zabranu WiFia i mobitel GSM repetitora koji rade na ferkvencijama pogubnim za pčele i druga živa bića koja koriste magnetno polje za obavljanje osnovnih životnih funkcija....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije