- Moramo glasno poduprijeti pristup EU i što je moguće više približiti pregovore javnosti - rekao je novoizabrani hrvatski predsjednik Ivo Josipović u iscrpnom intervjuu danom austrijskoj novinskoj agenciji APA, objavljenom jučer.
Govoreći o glavnim prioritetima svoga budućeg predsjedničkog mandata, pristupu Hrvatske EU, načelu „pravednosti“, borbi protiv korupcije te njegovanju dobrih odnosa sa susjednim državama, Josipović je istaknuo da za njega kampanja za EU počinje 18. veljače, odmah nakon što prisegne za trećega hrvatskog predsjednika.
Dodao je da na prisegi u Zagrebu očekuje i austrijskog predsjednika Heinza Fischera s kojim želi "produbiti“ prijateljstvo dviju država koje veže zajednička povijest.
Izrazivši optimizam, ocijenio je da je višemjesečni trend stagnacije potpore građana Hrvatske pristupu Uniji moguće promijeniti nabolje, kako bi prešao potrebnih 50 posto, izvještava APA.
Odgovarajući na pitanje da su njegove europske ambicije mnogi ocijenili kontroverznima, jer je u Saboru glasao protiv bilateralnog sporazuma o arbitraži sa Slovenijom, Josipović je rekao da nije promijenio prvobitno mišljenje i da i dalje vjeruje da bi „najbolje rješenje graničnog spora bilo pred Međunarodnim sudom“, ali da će kao hrvatski predsjednik "poštovati sporazum u svim točkama“. APA dalje navodi kako je Josipović upozorio da će rješenje arbitraže utjecati i na referendum o ulasku naše zemlje u EU.
Navodeći borbu protiv korupcije kao uvjet za pristup Hrvatske europskoj obitelji, novoizabrani hrvatski predsjednik smatra da se ona mora voditi na dvije razine: institucionalnoj i javnoj i to tako da se pokuša promijeniti svijest o tome u stanovništva.
- To je teže, ali djelotvornije - ustvrdio je Josipović istaknuvši da će pritom i nevladine udruge imati pune ruka posla.
Za korupciju je rekao da je u Hrvatskoj već postala "način života“ i da tako dugo dok ne riješimo taj problem ne možemo očekivati veće investitore.
Govoreći o odnosima sa susjedima Josipović je rekao da je to „strateško pitanje“. Naglasio je da dobri odnosi sa susjedima jamče mir i stabilnost i da su osnova i za sve druge oblike suradnje. Ustvrdio je da između Hrvatske i Slovenije postoji samo još jedno jedino otvoreno pitanje i da se ulažu napori da se i ono uskoro riješi. Na primjedbu APA-ina novinara da su odnosi Hrvatske sa Srbijom sada napeti, Josipović je rekao da ne misli da će pitanje Kosova imati posljedica na bilateralne odnose između naše zemlje i Srbije nadodavši:
- Mogu shvatiti traume koje ima Srbija, ali Kosovo je neovisno, i što prije to shvate, to bolje.
O hrvatskoj tužbi i srbijanskoj protutužbi za genocid pred Međunarodnim sudom Josipović misli da sada možda više nisu ni potrebne.
- Sad je drugačije stanje, i ako se trend na suradnji pojača, možda bi se tužba mogla povući - zaključio je Josipović.
Osvrnuvši se na netom završene predsjedničke izbore u Hrvatskoj i pravo glasovanja Hrvata iz BiH te relativno visok postotak glasova u Bandićevoj glasačkoj kutiji, Josipović je rekao:
- Mislim da je Bandić bio toliko uspješan zbog svoje oštre kampanje. Osim toga, podrijetlom je iz Hercegovine. Ali ja sam kao prvi kandidat ljevice svoj program predstavio u cijeloj zemlji i uspostavio kontakte.
Sad je drugačije stanje, i ako se trend na suradnji pojača, možda bi se tužba mogla povući - zaključio je Josipović. Kako bi Mihajlović mogao tužiti svoj narod?