U sustavu znanosti i visokog obrazovanja štrajkom je bilo obuhvaćeno otprilike 18.000 zaposlenika, od toga je 10.300 članova Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, priopćeno je iz tog sindikata. Obrađeno je 90 posto podataka iz čega proizlazi da je u štrajku u sustavu znanosti sudjelovalo između 55% i 60% od ukupnog broja zaposlenih.
Od 117 ustanova obuhvaćenih štrajkom, štrajk je održan na 116 ustanova u znanosti i visokom školstvu, a odaziv je bio veći od 80%, primjerice na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu, Prirodoslovno matematičkom, Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije, na Sveučilištu u Zadru, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, na Medicinskom fakultetu... Jedina ustanova u sustavu znanosti na kojoj nije proveden štrajk jest Pravni fakultet u Zagrebu.
Povjerenici sindikata u nekim ustanovama žalili su se na zastrašivanja i pritiske s kojima su se susretali u štrajku, što je rezultiralo odustajanjem određenog broja ljudi od štrajka. U ustanovama gdje nije bilo pritisaka uočljiv je visok stupanj odaziva štrajku kako članova sindikata tako i svih ostalih zaposlenika, kažu u NSZ-u.
>>Štrajka 70 tisuća radnika, sindikati traže Jovanovićevu ostavku
eto zanima me u kojim ustanovama i kakvi pritisci su bili na članove sindikata...treba objaviti imenom i prezimenom te ravanatelje ili koga god već ako je verbalno prijetio zaposlenicima...i naravno poslati ga u ropotarnicu povijesti zbog toga s kaznenom prijavom....pa kakav je to visokoobrazovani djelatnik ako ne zna se postavit ina prijetnje nekakvog političkog funkcionera u školi ili na fakultetu...nekakvog propalog piskarala od ravnatelja.....