Konstataciju premijera Zorana Milanovića koji je u nedjelju na HTV-u rekao da se zbog ekonomske krize “koja će trajati” Hrvatska nalazi u izvanrednom stanju, ekonomski i politički analitičari drže promašenom, neprimjerenom pa čak i opasnom.
Retorika kao Romneyeva
– Doista je neprimjereno da takvo što kaže premijer koji je diplomirani pravnik. Jer ako je država u izvanrednom stanju, onda bi to značilo da će se suspendirati neka od prava građana i/ili radnika. Milanović je naciji poručio da svi oni koji rade u javnom sektoru ne žive u realnom svijetu, odnosno da izvan realnog sektora nema realnog života, a to je zastrašujuća retorika rigidnih desničara koja više priliči Mittu Romneyu nego socijaldemokratskom premijeru – tvrdi politički analitičar Žarko Puhovski i dodaje da to znači da će Vlada i dalje nastaviti sa svojom neoliberalnom politikom stezanja remena koja ne priliči socijaldemokratima. Puhovski smatra da premijer Zoran Milanović to nije rekao zato što je nervozan, nego “zato što je smušen”.
– Sada je jasno: on i njegova vlada nemaju razvojni koncept i zato više ne vjerujem u sposobnost ove Vlade – rekao je Žarko Puhovski.
Naši sugovornici slažu se da je premijer upotrijebio termin “izvanredno stanje” kako bi pripremio teren za udar na javni sektor, odnosno za kresanje plaća, ali i da ne bi smio na takav način kažnjavati druge zbog svojih, odnosno Vladinih propusta.
– Većina europskih zemalja u sličnom je stanju kao i Hrvatska pa to ne bih nazvao izvanrednim stanjem. Ali moramo biti puno efikasniji u strukturnim reformama. Druge europske zemlje puno su spremnije na reforme od nas – komentirao je Zdeslav Šantić, glavni ekonomist SG Splitske banke.
Bivši ministar i profesor na Ekonomskom fakultetu Ljubo Jurčić Milanovićev istup komentirao je s priličnom dozom cinizma.
– Što se tiče sposobnosti Vlade, da, nalazimo se u izvanrednom stanju. Ali što se tiče potencijala i resursa Hrvatske, apsolutno – ne! – kaže Jurčić.
U reakciji na izjavu Zorana Milanovića još je “otrovniji” bio Petar Lovrić iz Hrvatske udruge poslodavaca.
– Prema ponašanju Vlade i sporosti kojom radi, rekao bih da nismo u izvanrednom stanju, nego da smo u genijalnoj poziciji – žestok je Lovrić. Jedan od rijetkih koji se, doduše samo djelomično, slaže s predsjednikom Vlade jest ekonomski analitičar Damir Novotny.
– Nije država u izvanrednom stanju, nego javni sektor. Oni nemaju za plaće zato što se nisu prilagodili novoj situaciji, a privatni dio gospodarstva i građani troše koliko mogu – tvrdi Novotny. Upravo zato makroekonomist s Ekonomskog instituta Željko Lovrinčević kaže da konkurentnost cijele države opada zbog neprovođenja reforma u državnom sektoru, koji zbog prevelike potrošnje riskira rasprodaju državne imovine za podmirivanje nagomilanih dugova.
Javni dug rastače imovinu
– Nemamo javni dug koji je granično dramatičan jer s aspekta vjerovnika imamo još dovoljno imovine da platimo dugove, ali rastačemo imovinu i države i građana. Zbog velike nezaposlenosti uz proces rastakanja imamo i problem raseljavanja – rekao je Željko Lovrinčević.
Jurčiću, dobro jutro! Si se naspavao?