Procjenu o tome idu li drugi učenici u samoizolaciju ako je netko u razredu obolio, a zarazio se izvan škole, donosi teritorijalno nadležni epidemiolog na temelju informacija o situaciji u školi i o oboljelom djetetu, u suradnji s upravom škole i po potrebi s liječnikom školske medicine. Nekad tako idu sva djeca iz razreda gdje se pojavi zaraženi učenik te roditelji, a u nekim slučajevima ne ide nitko. Kako se donosi odluka tko mora u samoizolaciju, objasnio je epidemiolog HZJZ-a Bernard Kaić.
U razgovoru za Dnevnik.hr objasnio je da ne trebaju nužno u slučaju jednog oboljelog učenika stavljati cijeli razred u karantenu, već se može u nekim situacijama nastaviti pohađanje škole i pratiti njihovo zdravstveno stanje u bliskoj suradnji s nadležnim liječnikom školske medicine.
>> VIDEO Prvi podaci o najmlađima u Hrvatskoj: Koronavirusom zaražena 1054 djeteta, 54 završila u bolnici
- Naravno, ako u razredu ima 30 djece i mijenjaju raspored sjedenja pa je bolesno dijete u prenapučenom razredu mijenjalo mjesto, nema druge nego cijeli razred staviti u karantenu/samoizolaciju - kaže Kaić.
Također, u situacijama kad se ne održava odgovarajući razmak u učionici, a bolesno dijete bilo je asimptomatsko tijekom boravka u školi, dolazi u obzir smatrati bliskim kontaktima i staviti u karantenu samo djecu koja se nalaze u neposrednoj blizini bolesnog djeteta u učionici. Dolazi u obzir i cijeli razred ostaviti u školi uz pojačani nadzor zdravstvenog stanja.
Ako dođe do zaraze u školi, onda ide cijeli razred u karantenu.
- Ako dođe do prijenosa infekcije s jednog na drugog učenika u razredu, cijeli bi razred išao u karantenu/samoizolaciju - kazao je dodajući da do sada još nismo imali prijenos bolesti među učenicima unutar razreda, ali upozorava da je nastavna godina tek počela.
- Roditelji i braća bolesnog djeteta idu u samoizolaciju. Roditelji i braća zdrave djece koja zbog kontakta s bolesnim učenikom idu u samoizolaciju ne trebaju biti u samoizolaciji - objašnjava Kaić.