Zbog nagomilanog umora nekim mojim igračima glave nisu bile na mjestu i zato bih zahvalio bivšem košarkašu Zagreba Igoru Perici u čijem smo centru za oporavak osvježili Darija Šarića. On ima te kade sa solju u kojima ne možeš potonuti, kao da si u bestežinskom stanju, i ta metoda očito koristi mojim igračima – rekao je trener Cibone Slaven Rimac nakon pobjede protiv Zagreba u srijedu u Trnskom.
O kakvoj je to metodi riječ provjerili smo s prvom zvijezdom Cibone Darijem Šarićem (20) i kapetanom Marinom Rozićem (31). Riječ je o floatingu, metodi koja ubrzava oporavak nakon ozljeda, ali i djeluje na smanjenje stresa i poboljšanje koncentracije. Dario Šarić shvatio je prednosti koje ima nakon što sat i pol legne u vodu prepunu soli i “lebdi” u njoj, u potpunom mraku u zatvorenoj komori.
- Prije nisam bio pristalica tih alternativnih stvari, ali sada vidim da pomaže. Pomoglo mi je, glava mi se maknula od svakidašnjih problema. Opuštao sam se ovdje i prije Final foura u Beogradu, odmorilo mi se tijelo i očistila glava. Imaš sat i pol vremena samo za sebe i ne razmišljaš ni o čemu drugome. Dođem u neki stadij između spavanja i svjesnosti. Ma totalna relaksacija – ispričao nam je Šarić nakon što je odradio jedan od tretmana u Theta-artspa u Trnjanskoj cesti u Zagrebu.
Dvadesetogodišnji Šibenčanin praktički je preko noći postao velika zvijezda, a kaže da mu floating pomaže da se riješi pritiska koji je sada na njemu.
- Naravno, sada više ljudi traži autogram na ulici, žele zajedničku sliku. Nevjerojatno je koliko nas ljudi, onako u prolazu, hvale, daju nam podršku... Lijepo je to, ali naravno da to donosi i dodatnu odgovornost, pritisak.
A pritiska se rješava uz pomoć ove nove metode u Hrvata.
Kad legnem u ovu slanu vodu, osjećam se kao da lebdim – opisao je Dario, koji je uoči Final foura ABA lige imao problema s leđima, no onda je došao na jedan tretman.
Da je pomogao, pokazale su Darijeve igre u Beogradu.
Želimo i hrvatsku krunu
Sa Šarićem na tretman često dolazi i momčadski kolega, kapetan Cibone Marin Rozić.
- Pomaže mi i fizički i psihički, jer tijelo je u potpuno prirodnom položaju, niti jedan mišić ne radi. Kao da si u nekom drugom svijetu, izoliran od svega, od svih tih svakodnevnih stresova. Baš mi se svidjelo i dolazit ću još – rekao je Rozić.
A hoće li Šarić iduće godine floating koristiti u Zagrebu? Ili možda u nekom drugom europskom ili američkom gradu?
- Hehe, vidjet ćemo. Još je prerano za odluke gdje i što. Zasad sam koncentriran na Cibonu. Mnogo je sugestija sa strane, ali ja imam svoj stav. Mišljenja sam da trebam još ojačati i fizički i psihički, ići stepenicu po stepenicu. No znate kako je to, ako izjavim da ću ostati u Europi, u Americi će odmah reći da se bojim NBA-a. Ali ja se ne bojim, znam da mogu igrati ondje – pun je samopouzdanja najtalentiraniji hrvatski košarkaš.
Šarića i ostale cibonaše nakon osvajanja ABA lige sada očekuje i završetak Prvenstva Hrvatske.
- U rezultatskom smislu ne znači ništa, ali dogovorili smo se da okrunimo sezonu do kraja, da je se zauvijek sjećamo. Bit će nam i manji pritisak jer već smo postigli puno više od očekivanog – slažu se Šarić i Rozić.
U rujnu Šarića očekuje i nastup na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj.
- Kao što smo bili ugodno iznenađenje u Sloveniji, tako mislim da možemo i u Španjolskoj. Argentina i Portoriko strašno su dobre ekipe, ali uvjeren sam da imamo šanse pobijediti čak i njih. Vjerujem da će izbornik Repeša napraviti dobar pripremni ciklus te da ćemo na SP doći pripremljeni, ali i odmorni – kaže Šibenčanin.
Na prošlogodišnjem Eurobasketu u Sloveniji na Šariću nije bio nikakav pritisak, no sada se sve promijenilo.
- Nisam tip igrača na kojeg pritisak puno utječe. Obećavam da ću dati sve od sebe, pa se nadam da će biti dovoljno – odgovorio je Šarić koji zasad još ne razmišlja bi li ostao u Ciboni ako zagrebačka momčad zaigra izborenu Euroligu.
Može li Cibona složiti konkurentnu momčad za Euroligu sljedeće sezone?
- Prvi cilj svih nas je dovesti Cibonu na nulu, da se dugovi riješe, pa da zaposlenici kluba i igrači mogu normalno funkcionirati. Neka Cibona postane zdrava sredina pa i po cijenu da se ne ide u Euroligu. Jer kasnije bi se to moglo vratiti kao bumerang i od svega nastati katastrofa za klub – misli Rozić, te dodaje:
- Ma bit ću iskren do kraja - jako sam skeptičan što se tiče Eurolige. No možda ja ne znam neke stvari pa će me ugodno iznenaditi. Ako ipak zaigramo Euroligu, a dovede se nekoliko kvalitetnih pojačanja i složi dobra momčad, onda bi za Darija bilo dobro da ostane, jer igrao bi na najvećoj razini u Europi te imao ulogu vođe momčadi. To bi bilo savršeno i za Cibonu i za Darija – zaključio je Marin, koji je fasciniran Šarićem:
- Igrao sam s mnogo uspješnih košarkaša, ali nikada u karijeri nisam vidio igrača poput Darija. On je zaista nešto posebno, taj njegov fokus na rad i košarku je fascinantan. Pred njim je ozbiljna NBA karijera.
Perica: Resetiranje tijela
A gdje se Dario vidi u budućnosti?
- Teško je reći gdje ću biti i za godinu dana, no mogu reći samo koji su moji snovi, želje... Naravno da mi je konačni cilj NBA, igranje protiv najboljih košarkaša na svijetu. Hoće li to postati realnost, to ćemo tek vidjeti.
U kojoj ste se NBA momčadi zamišljali dok ste bili klinac?
- U Šibeniku – cimnuo ga je Rozić i nasmijao Darija...
- Hehe... Ma uvijek sam se zamišljao u Lakersima. Prvi trening sa sedam godina odradio sam u Lakersovu dresu Shaquillea O’Neala, a na ulazu u kuću imao sam veliku sliku Magica Johnsona. No, sada mi se više sviđa igra Spursa. Ma neka ja završim u bilo kojoj od te dvije momčadi i neću se buniti – zaključio je Dario, te se nakon toga prepustio čarima floatinga.
A što Šariću i ostalim vrhunskim sportašima znači floating pobliže nam je objasnio vlasnik Theta-artspa centra Igor Perica (44), inače bivši košarkaš Zagreba, Benstona, njemačkog Bonna, te francuskih Dijona i Pariza...
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
- Relaksacija odnosno odmor jedan je od bitnih segmenata uspjeha u vrhunskom sportu. Budući da znam kakva je situacija u Ciboni, koliko stresa imaju zbog naporne sezone i financijskih problema u klubu, rekao sam Rimcu da bi im ova metoda mogla koristiti. A sada mi kažu da su oduševljeni. Kod floatinga tijelo se potpuno resetira, jer svi inputi prema mozgu svedeni su na minimum i tijelo se može regenerirati od ozljeda, stresa. Dok ste u toj slanoj vodi, mozak može posložiti hormonski i živčani sustav. Ova metoda je sjajna i za izoštravanje fokusa – objasnio je Perica i dodao:
- Ovakve sitnice čine razliku, jer danas gotovo svi imaju iste treninge, ali pobjednike od poraženih razlikuju baš ovakve stvari, specifična psihička priprema.
U svijetu je puno sportaša koji koriste floating, a prvi je počeo najuspješniji atletičar svih vremena Carl Lewis. Australska olimpijska vrsta floating koristi već četiri olimpijska ciklusa, a uvele su ga i britanska, švedska i američka olimpijska vrsta.
A poznati zaljubljenik u floating je i Wayne Rooney, koji ga ima i u svojoj kući. U kadi punoj soli provede deset sati dnevno, a rekao je da otad ima puno manje ozljeda i puno manje stresa...
bože kakva glupost i bezobrazna rekklama