Zanimljiv način borbe

Kako ublažiti inflaciju? Europska država dat će jednokratno i do 1000 eura svojim građanima

Foto: Pixabay
27.06.2022.
u 15:43

Osim jednokratne pomoći, Austrija planira porezne olakšice u iznosu od 22 milijarde eura do 2026. godine.

Inflacija je snažno i nemilosrdno utjecala na građane diljem svijeta, a mnoge zemlje posegnule su za raznim mjerama kako bi olakšale rastuće cijene i udar na životni standard. Jedna od njih je i Austrija, čiji će građani jednokratno dobiti nekoliko stotina eura pomoći zbog inflacije.

Oni koji imaju niska primanja i nezaposleni dobit će po 300 eura, a potom će svi stanovnici dobiti po 500 eura. Država će uplatiti i 250 eura za svako dijete.

Ukupan paket pomoći građanima vrijedi šest milijardi eura, objavio je Bloomberg. Osim jednokratne pomoći, Austrija planira porezne olakšice u iznosu od 22 milijarde eura do 2026. godine.

Borba protiv inflacije u Hrvatskoj

Premijer Andrej Plenković predstavio je u ožujku set mjera koje bi trebale olakšati financijsku situaciju građanima zbog rasta cijena energetika.  Vlada je  tada limitirala rast cijena struje na 9,6 posto, rast cijene plina za kućanstva na najviše 20 posto. Smanjena je stopa PDV-a na godinu dana na isporuke plina s 25 na 5 posto, smanjen je PDV na prehrambene proizvode i na troškove u poljoprivredi, različite druge potrepštine, na kulturne i sportske aktivnosti i dr.

Unatoč mjerama, inflacija i cijene su nastavile rasti.  Podsjećamo, inflacija u Hrvatskoj viša je od deset posto i na kraju mjeseca svibnja zastala je na 10,8 posto.

I dok brojni građani pokušavaju se boriti s rastom cijena na sve moguće načine, mnoge i dalje opravdano šokira rast cijena koji viđaju na tržnicama i u trgovinama pri kupnji namirnica i osnovnih potrepština.  Pomnijom potragom na većini se hrvatskih tržnica može proći i jeftinije, no kako cijene diktiraju ponuda i potražnja, trgovci ih besramno dižu, posebice u turističkim mekama na obali

Na rovinjskoj tržnici, prema podacima Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP) Ministarstva poljoprivrede – i marelice i trešnje, kojih je u nas uvelike počela sezona, koštaju između 40 i 50 kuna, jagode i 60, što je i dvostruko više od hrvatskog prosjeka u 23. tjednu 2022. (od 6. do 12. lipnja) koji je TISUP dobio uspoređujući najviše i najniže cijene na 17 morskih i kontinentalnih tržnica. Više o tome pročitajte OVDJE.

VIDEO: Trojica ključnih igrača spremni za rušenje Putina: 'Nitko ga neće pitati, hej Vladimire, hoćeš li otići?'

Komentara 4

Avatar nosim red zamp
nosim red zamp
17:04 27.06.2022.

Koje kolosalne budalastine. Inflacija se obuzdava samo i jedino smanjenjem potrosnje. Ponavljam - sma-nje-njem potrosnje. Nikako subvencijama gradjanima, smanjenjem trosarina, poreza i sl…. a jos manje dizanjem placa… sve to samo cementira ucinak inflacije i nastavlja inflatornu spiralu. Kao da pozar gasite kerozinom. Dakle manje kupujte. Tocka.

Avatar nekakav
nekakav
19:10 27.06.2022.

Smijali smo se mugabeu kako rješava inflaciju u zimbabveu. Sad europa bude i to nadjačala kreativnim idejama. Otkud i kome ideja da se rast cihena rješava davanjem novca?!

VO
Vorg
19:13 27.06.2022.

Hrvatskoj to ne treba mi smo bogatiji od tih država

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije