Ono što se činilo nemogućim, ipak se dogodilo – Kina će dopustiti slobodno određivanje tečaja juana! Dosad je država strogo kontrolirala tečaj juana i držala ga ispod realne vrijednosti kako bi kineska roba bila jeftinija i konkurentnija na međunarodnom tržištu. Prepuštanje juana zakonima slobodnog tržišta, pri čemu će se njegova vrijednost određivati na temelju ponude i potražnje, dogodit će se samo u gradu Šangaju, koji će poslužiti kao pokus, objavila je agencija AFP. Ako eksperiment u slobodnoj trgovinskoj zoni Šangaj uspije, kineske će vlasti proširiti područje gdje će se tečaj juana tržišno formirati.
Novom tečajnom politikom i konvertibilnim juanom Kina želi od Šangaja stvoriti financijsko središte koje će moći konkurirati Hong Kongu, New Yorku i Londonu. Može se slobodno reći da Kina na mala vrata provodi kapitalističku revoluciju. Slobodan tečaj, slobodno tržište kapitala, moderni financijski proizvodi. Dosad je to za Peking bilo previše kapitalistički, ali drugo po veličini svjetsko gospodarstvo lagano preuzima ekonomski sustav zapadnoga svijeta, doduše na početku samo na malom području i u kontroliranim uvjetima.
– Eksperimenti će uključivati financijske reforme, uključujući liberalizaciju kamatnih stopa i punu konvertibilnost juana – kazao je ekonomist Qu Hongbing iz velike banke HSBC koji je upoznat s planovima.
– Ovo će biti turbopunjač za kineske financijske reforme – kazao je Hongbing.
Kina se sve više otvara kapitalizmu. Nakon industrije i trgovine, koje već dulje funkcioniraju po zakonima slobodnog tržišta, sada je na red došla i financijska industrija. Cijeli kineski financijski sustav dosad se nalazio u rukama države.
>>Kina plaćanjem iranske nafte u juanima izbjegava sankcije