Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić, poručio je da neće dopustiti deložaciju iz dijela svoje rezidencije iako je Općinski sud u Sarajevu presudio da stan kojim se sada koristi kardinal mora biti vraćen obitelji nekadašnjeg djelatnika UDBA-e Fadila Smajovića.
– Ja poštujem vlast, ali ovdje sam vlast ja jer ovaj je objekt privatno vlasništvo. To je naše privatno crkveno vlasništvo i ja ću stati na prag i neću im dopustiti deložaciju. Mogu ući samo preko mene mrtva – kazao je kardinal Puljić za jednu sarajevsku televiziju.
Poruka svim Hrvatima
Zgrada Vrhbosanske nadbiskupije u središtu Sarajeva, u kojoj je i “sporna” kardinalova rezidencija, sagrađena je 1895. godine i uvijek je bila u vlasništvu Katoličke crkve. Komunističke su vlasti u stan u kojem se nalazi rezidencija svojedobno na silu uselile Smajovića, pripadnika UDBA-e, a u njemu je poslije njegova bijega iz Sarajeva na početku rata pronađena oprema za prisluškivanje i snimanje. Postoji i dokumentacija koja potvrđuje da su iz tog stana dugo godina prisluškivani crkveni velikodostojnici.
Zbog svega ovoga, ali i činjenice da je Općinski sud u Sarajevu pri odlučivanju zanemario neke pravne činjenice, oko planirane deložacije kardinala Puljića u BiH digla se velika prašina. Sam kardinal, poznat po umjerenim stavovima, ovaj je put odlučio reagirati oštro. On ističe da se sudskom presudom protiv Crkve pokušava poslati određena poruka.
Razočaran je kardinal što je izostala reakcija poglavara Islamske zajednice u BiH, reisa Mustafe Cerića, ali i većine hrvatskih političara u BiH. Ipak, naknadno su se neki od njih oglasili i osudili najavu deložacije najvišega predstavnika Katoličke crkve u BiH. Smatraju da presuda nije pravedna, poglavito ima li se na umu pozitivna uloga kardinala Puljića u ponovnoj uspostavi povjerenja među narodima u BiH. Dapače, mnogi analitičari upozoravaju kako će cijeli ovaj slučaj imati i negativne posljedice na situaciju u BiH, koja je iznimno napeta poslije izbora održanih prošlog mjeseca.
Među onima koji su najavili da će se angažirati kako bi slučaj rezidencije kardinala Puljića bio okončan povoljno za sve je i novi stari član Predsjedništva BiH Željko Komšić. Nejasno je, međutim, kako će Komšić ili bilo koji drugi političar pomoći kada je sudska presuda već donesena.
– Na žalost, pravo i pravda ne moraju se uvijek podudarati. I to nije samo tako s ovom presudom. Kardinal Puljić zamoljen je za malo vremena, zapravo da pričekamo formiranje nove vlade Županije Sarajevo, od koje imam namjeru zatražiti da se uključi u rješavanje ovog problema – izjavio je Komšić za sarajevske medije, dodajući kako postoji i konkretna ideja za rješavanje problema.
SDP skuplja bodove
Komšić smatra da je ovaj slučaj prilika i za Sarajevo da pokaže “svoju veličinu i svoje pravo lice, lice grada u kojem nepravdi nema mjesta i gdje se razumijemo i bez suvišnih riječi”.
Spremnost da pomogne u rješavanju problema iskazao je i sarajevski gradonačelnik Alija Behmen, koji ipak ima znatno manje ovlasti nego županijska vlada.
Pitanje deložacije kardinala Puljića dobra je prilika i za SDP, stranku kojoj pripadaju Komšić i Behmen, da pokaže senzibilnost za ovdašnje Hrvate i Katoličku crkvu.
Proteklih tjedana, prije svega zbog toga jer je drugi put većinom bošnjačkih glasova Komšić izabran za hrvatskog člana Predsjedništva, razmjenjivane su oštre riječi i poruke između SDP-a i hrvatskih stranaka. SDP je izravno optužen za majorizaciju Hrvata, pa je slučaj kardinalove rezidencije prilika da nova županijska vlast u Sarajevu, koju će predvoditi SDP, pokaže kako nije protiv Hrvata.
Msg Vinko Puljić je legenda. I