vukvoarsko srijemska županija

Kata Krešić iz HZJZ: Moramo biti krajnje oprezni oko zika virusa

tigrasti komarac
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
25.02.2016.
u 15:26

Naime, poznato je kako građani na istoku Hrvatske već godinama, tijekom ljetnih mjeseci, imaju velike probleme s komarcima radi kojih je vrlo često u večernjim satima gotovo nemoguće izaći iz domova.

Govoreći na Skupštini Vukovarsko-srijemske županije o programu javnozdravstvenih mjera u zaštiti zdravlja građana pročelnica županijskog Zavoda za javno zdravstvo Kata Krešić ukazala je i na globalnu zdravstvenu prijetnju zika virius. Naime, poznato je kako građani na istoku Hrvatske već godinama, tijekom ljetnih mjeseci, imaju velike probleme s komarcima radi kojih je vrlo često u večernjim satima gotovo nemoguće izaći iz domova.

– Velika većina komaraca kod nas su naplavni komarci i oni nisu prijenosnici zaraznih bolesti. Međutim, prošle godine kod Osijeka utvrđeno je i postojanje azijskog komarca koji je prijenosnik i zika virusa. Samim tim moramo biti oprezni i djelovati preventivno i tretirati komarce, rekla je Krešić.

Kazala je i kako je preduvjet za širenje ove bolesti postojanje virusa kod neke osobe kao i tigrastog komarca koji bi ubodom onda taj virus prenio na drugu osobu. Podsjetila je i na 2012. godinu kada su komarci širili i virus zapadnog Nila. Pretpostavlja se kako su tigrasti komarci na istok Hrvatske došli s starim i rabljenim gumama.  

– Tigrasti komarci najviše su prisutni na sredozemlju ali iako je to tako oni su zamijećeni kod Osijeka i stoga moramo biti krajnje oprezni. Isto tako moramo i sami učiniti više na suzbijanju tzv. „urbanih“ komaraca, odnosno, komaraca koji obitavaju oko naših kuća. Ključno je u blizini kuća držati vodu više dana jer je potrebno svega 5-7 dana da se razmnože komarci, hermetički zatvoriti septičke jame, ukloniti vodu iz svih depresija ili je češće mijenjati – rekla je Krešić.

Dodala je i kako zika virus najčešće, u 60-80 posto slučajeva, prođe nezapaženo ali i da su najugroženije trudnice i novorođenčad. 

>> U Češkoj prijavljena prva dva slučaja virusa Zike

Komentara 1

SZ
stela_zg
18:45 25.02.2016.

zika virus je otkriven 1947. iako postoji vjerojatno na ovoj planeti dulje od čovjeka prvi slučajevi zika groznice opisani u 50-tim i 60-tim godinama prošlog stoljeća. kada bi tražili antitijela na tijela na taj virus našli bi ih u većini populacije (teoretsku šansu ima svatko tko je ikada u životu iskusio ubod komarca). postavlja se pitanje zašto se rađaju djeca sa mikrocefalijom. nekako se prešućuje da je u Brazilu više od 39000 mladih žena i djevojaka bilo re-vakcinirano sa MMR cjepivom. ono što živi virusi u cjepivu mogu napraviti sa mozgom fetusa je upravo ono što se događa u Brazilu. uz masovne vakcinacije djevojaka i mladih žena u Brazilu je veliki problem i masovna uporaba glifosata (roundup)-vrlo toksičnog herbicida i drugih toksičnih insekticida (larvocidi) kojima se zatrovao sve-zemlja, voda, zrak, hrana. treba naglasiti da trudnica u kontakt sa živim virusom može doći i preko druge osobe ili djece koja su cijepljena sa cjepivom u kojem je živi virus. nitko vam ne daje garanciju da u cjepivu koje se daje nema živih virusa. ljudi zapravo nema pojima što je u sastavu cjepiva. bilo bi idealno da se nakon cijepljenja pričeka sa trudnoćom godinu dana jer se nakon cijepljenja živi virus mjesecima zadržava u tijelu i širi kapljičnim ili seksualnim putem. nakon što su se najavljivale fatalne ptičje i svinjskih gripe, pa još pogubnija ebola na pomolu je nova (izmišljena) "pandemija". prilika kao stvorena za farmaceutsku industriju da preko noći plasiraju neprovjerena cjepiva na tržište.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije