Kina je u utorak obećala odgovoriti na nova ograničenja SAD-a uvedena kineskim novinarima koji rade u toj zemlji.
Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying tvitala je da ograničenje broja osoblja koje može biti zaposleno u četiri kineska medija u SAD-u "de facto znači istjerivanje”.
Sjedinjene Države su u ponedjeljak gotovo prepolovile broj kineskih državljana koji imaju dozvolu za rad za kineska državna glasila u SAD-u, kao odgovor na ograničenja koje je Peking bio uveo za strane medije u Kini.
Medije obuhvaćene tom odlukom Washington je prošlog mjeseca proglasio stranim predstavništvima i sada ih smatra "propagandnim" organizacijama. Od 13. ožujka moći će zapošljavati najviše sto kineskih državljana, a dosad su mogli 160.
Smanjenjem kineskog osoblja Washington želi "uspostaviti ravnotežu koja prekasno stiže", rekao je Pompeo.
Odluka se "ne temelji na sadržaju koji ta glasila objavljuju" i SAD ne uvodi "nikakva ograničenja" na ono što objavljuju, zaključio je.
Hua je nazvala mjeru koju je Washington najavio u ponedjeljak, “novim korakom političke opresije i dokaz licemjerja” po pitanju slobode medija u SAD-u.
“Sad kad je SAD započeo s igrom, igrajmo se”, dodala je Hua, sugerirajući da će Kina odgovoriti na mjere.
Hua je rekla da ukupno 29 američkih medijskih organizacija djeluje u Kini, dok u SAD-u djeluje devet kineskih.
Dok američki novinari imaju vize za Kinu koje im omogućavaju višekratne ulaske u zemlju, Washington je zaprijetio ponuditi isključivo jednokratne vize kineskim novinarima.
Potez dolazi nakon što je Kina prošli mjesec izbacila tri novinara Wall Street Journala zbog uvredljivog naslova, iako oni nisu bili uključeni ni u pisanje članka ni u sastavljanje naslova.
Peking je rekao da ima pravo poduzeti daljnje mjere protiv američkih medija.